2008. augusztus. 12. 17:05 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 12. 17:59 Világ

Medvegyev: befejezték a dél-oszétiai hadműveletet

Dmitrij Medvegyev orosz államfő közölte az is, hogy a rendezést illetően hat alapelvben állapodott meg Sarkozyvel.

Oroszország befejezte grúziai békefenntartó hadműveletét, s egyben ideiglenes fegyverszünetet hirdet, mert elérte minden célját és megvalósította a békefenntartó misszió mandátumát: helyreállította a status quot, megvédte a rendet és a Dél-Oszétiában élő orosz állampolgárokat - mondta kedden Dmitrij Medvegyev orosz államfő a Nicolas Sarkozy francia elnökkel tartott megbeszélés után. 

Medvegyev egyben részletezte, hogy a rendezést illetően a következő alapelvekben állapodott meg Sarkozyvel: az orosz katonák és a grúz  fegyveres erők visszavonulnak a fegyveres konfliktus kezdete előtti pozíciókba - ez a Dél-Oszétiába erősítésül küldött orosz egységek kivonását is jelenti - , az erőszak alkalmazását el kell kerülni, végleg be kell szüntetni minden harci cselekményt, szabad utat kell nyitni a humanitárius segélyeknek, és a nemzetközi közösség hozzálát Dél-Oszétia és Abházia majdani státusa és a térség szilárd biztonsága garantálásához szükséges intézkedések megvitatásához. 

Az orosz államfő kijelentette: a dél-oszétiai békéhez az út akkor nyílik meg, ha Grúzia elfogadja és teljesíti a javasolt rendezési elveket, vagyis most Tbiliszin van a sor. Medvegyev szerint Moszkva válasza Grúzia dél-oszétiai fellépésére optimális volt, amennyiben megakadályozta, hogy a konfliktus sokkal több áldozatot követeljen. Moszkvának nem is volt más választása, s az elmúlt napok megmutatták, hogy a válasz egyben a lehető leghatékonyabb és legkövetkezetesebb is volt. Medvegyev szavai szerint az orosz katonai erő bevetése azért volt szükséges, mert Grúzia tüzérséget és légierőt vetett be a békés polgári lakosság ellen, és az orosz katonák békefenntartó missziójának teljesítése nyitotta meg az utat a békés rendezéshez. 

Kérdésre válaszolva az orosz elnök kijelentette: hogy az oszétok és az abházok tudnak-e, akarnak-e Grúzia kebelében élni, az tőlük kell megkérdezni, nem Oroszországtól, de nem is más államtól. "Mindennek a nemzetközi jog normáinak szigorú betartásával kell megtörténnie, s a nemzetközi jog az utóbbi évekből bőségesen szolgál precedenssel a népek önrendelkezésére, új államok kialakulására" - emlékeztetett. 

Medvegyev szavai szerint Nicolas Sarkozy francia elnök a több mint négy és fél órás tárgyalást követően Tbiliszibe utazik, hogy az ottani vezetés elé terjessze az orosz javaslatot. Sarkozy kifejezte Európa készségét arra, hogy részt vegyen kaukázusi békefenntartó missziókban, az ottani konfliktusok rendezésében, mivel a dél-oszétiai konfliktus is Európa határán zajlott. Európa és Oroszország kapcsolata pedig stratégiai kérdés a francia elnök szerint.
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?