2008. augusztus. 02. 11:39 MTI Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 02. 12:05 Világ

Peking 2008: Kína sosem ígért szabad internetet

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) illetékese beismerte, hogy a jövő pénteken kezdődő olimpiának otthont adó Kína sosem ígért szabad internethasználatot az újságíróknak.

"A szervezők mindvégig csak elegendő hozzáférést szavatoltak Pekingben" - jelentette ki Hein Verbruggen, a NOB koordinációs bizottságának elnöke, noha Jacques Rogge NOB-vezető korábban többször is azt hangoztatta, hogy a házigazdák cenzúramentes világhálót ígértek a médiának.

Kevan Gosper, a NOB végrehajtó bizottságának tagja szombaton pekingi sajtótájékoztatóján közben kijelentette: Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke soha nem adta áldását arra, hogy a kínai hatóságok cenzúrázzák az internetet az olimpia idején

Gosper elmondása szerint munkacsoportot hoztak létre a NOB és a kínai szervező bizottság illetékeseiből, hogy áttekintsék a megnyitandó portálok listáján. Gosper reményét fejezte ki, hogy sikerül megegyezésre jutni, ugyanakkor hozzátette: valószínűleg mindig is lesznek viták arról, hogy miként lehet egyeztetni egy ország jogi követelményeit a nemzetközi elvárásokkal.

A szigor enyhítéseként Kína pénteken feloldotta több internetes honlap elérhetőségének tilalmát, de sok címet továbbra sem lehet lehívni az ötkarikás játékok médiaközpontjában. Újságírók azt tapasztalták, hogy hozzáférhetővé vált az Amnesty International emberjogi szervezet, valamint a Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró-szervezet honlapja, ugyanakkor továbbra sem lehet megtekinteni a BBC kínai nyelvű oldalának a disszidensekkel és a Tibet-pártiakkal foglalkozó portáljait.


    

 

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.