Bosznia egyben marad. Vagy nem
A korábbi évekkel összevetve nem erősödött meg annak a veszélye, hogy széthulljon Bosznia-Hercegovina – mondta Szilágyi Imre, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa az MTI-nek.
A Nyugat-Balkán-szakértő arra reagálva közölte ezt, hogy Paddy Ashdown volt nemzetközi főmegbízott vasárnap úgy nyilatkozott a The Observer című brit újságnak: az 1992-95-ös háború óta soha nem állt ilyen közel a széthulláshoz Bosznia, mint most.
A helyzet ennél jóval bonyolultabb – mondta Szilágyi Imre. Hangsúlyozta, ez az ország az 1995-ös daytoni egyezmény óta nem nemzetállamként formálódott meg, hanem két entitásból, a boszniai Szerb Köztársaságból és a Bosnyák-Horvát Föderációból áll. Egyikük sem elégedett meg azonban azzal, amit a daytoni békemegállapodás rögzített, és megpróbálják az egyezménybe foglalt elveket saját politikai céljaiknak megfelelően értelmezni.
Kétségtelen - mutatott rá -, hogy a nemzetközi közösség azzal a politikával elégedetlen a leginkább, amelyet a boszniai Szerb Köztársaság vezetői képviselnek; azt azonban nem veszi tudomásul, amire a föderáció törekszik, hogy megszüntesse a szerb entitást és egy centralizált államot hozzon létre.
Emlékeztetett: a boszniai szerb vezetés korábban közölte, tiszteletben tartják a daytoni egyezményben foglaltakat, ha a másik entitás is így tesz.
Szilágyi szerint az ENSZ-tagállamok egy része is erősen támogatja a centralizációs elgondolást, de mint fogalmazott: „ez nem szerencsés megközelítés”. Megjegyezte ugyanakkor, valóban nem egyszerű egyben tartani ezt a két entitást.
A szakértő véleménye szerint mindenképpen szükség van az ENSZ és az EU közös nemzetközi főmegbízottjára és a katonai jelenlétre Bosznia-Hercegovinában, mert magától az állam egyelőre nem lenne képes működni. A „külső gyámkodás” megszüntetését évek óta tervezik, de a valóság mindig azt mutatja, hogy szükség van rá – mutatott rá Szilágyi.
Mint mondta, nem látja jelét annak, hogy a jelenlegi helyzet – beleértve Radovan Karadzsics elfogását – tovább élezné az ellentéteket, amelyek például tavaly ősszel sokkal kritikusabbak voltak. Az állam felbomlásának kérdése pedig három-négy éve napirenden van.
Szerinte Bosznia-Hercegovina külső segítség nélkül valószínűleg nem maradna fenn, ám már évek óta ez a helyzet. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy ha a nemzetközi erők – politikailag és katonailag egyaránt – nem lennének jelen, akkor az ellentétek még inkább kiéleződnének.
Paddy Ashdown, aki az ENSZ képviseletében 2002 és 2006 között irányította Bosznia-Hercegovinát, a The Observernek adott nyilatkozatában kifejtette: az Európai Uniónak többet kell tennie, hogy megelőzze a balkáni államalakulat felbomlását.
Rámutatott, hogy a boszniai Szerb Köztársaság létrehozta párhuzamos intézményeit, és „kiváláson ügyködik”. Kijelentette, hogy Karadszics volt boszniai szerb vezető ugyan hamarosan a hágai Nemzetközi Törvényszék elé kerül, „de Bosznia felosztása, amelyről (Karadzsics) álmodozott, most valószínűbb, mint bármikor azóta, hogy menekülni kényszerült”.
Ashdown szerint Milorad Dodik boszniai szerb kormányfő „agresszívan megy szembe a reformok évtizedével”, és a daytoni megállapodásban garantált autonómiát arra használja fel, hogy aláássa a megállapodás lényegét.