Karadzsics elfogása: újjáéledt a vita a boszniai szerb entitásról
Erélyesen elutasítja Milorad Dodik boszniai szerb miniszterelnök azokat a szarajevói állításokat, hogy a boszniai Szerb Köztársaságot (RS) fel kell számolni, mert a népirtással vádolt és letartóztatott Radovan Karadzsics „képződményének” tekinthető.
Dodik az RTS szerbiai állami televíziónak kedden késő este nyilatkozva leszögezte, hogy az RS nem a volt boszniai szerb elnök, Karadzsics által levezényelt népirtás révén létrejött „képződmény”. A szerb entitás létrejötte az emberek, elsősorban a boszniai szerbek igényéből fakadt, akik Jugoszlávia tragikus szétesésekor politikai, területi és intézményes keretet akartak létrehozni saját védelmükhöz.
A volt boszniai szerb elnöke Karadzsics letartóztatása után Szarajevóban - elsősorban a bosnyák politikai körökben - ismét felerősödtek azok a hangok, hogy az RS Radovan Karadzic és feltételezett bűntársa, Ratko Mladics volt boszniai szerb hadseregparancsnok által levezényelt népirtással jött létre, ezért nincs létjogosultsága.
Dodik emlékeztetett arra, hogy a szarajevói politikusok szavaiban nincs semmi új, mert minden lehetőséget kihasználnak, hogy megkérdőjelezzék az RS létét. Dodik leszögezte, hogy Radovan Karadszics ellen egyelőre csak vádat emeltek, nem ítélték el, és kizárólag bíróság mondhatja ki bárkinek is a bűnösségét. Felszólította Miroslav Lajcakot, az Európai Unió boszniai főképviselőjét, hogy tegye lehetővé a Boszniában élő Karadzsics családnak, hogy meglátogathassa az egyik belgrádi fogdában kiadatásra váró rokonukat. „Szerintem segíteni kell ennek a családnak, amely szörnyű napokat élt meg” – mondta Dodik.
Belgrádban néhány százan tüntettek Karadzsics szabadon bocsátásáért. A rendőrök szétoszlatták a csődületet: