2008. július. 25. 08:49 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 25. 08:51 Világ

Washington többet várna Pakisztántól

Pakisztánnak többet kell tennie annak érdekében, hogy megszűnjön a terrorista erőszak a szomszédos Afganisztánban – jelentette ki az amerikai külügyminiszter.

Condoleezza Rice szerint az elmúlt időszakban tovább növekedett a terrorcselekmények száma. Iszlámábádnak meg kell akadályoznia a fegyveres csoportok átszivárgását a pakisztáni Északnyugati Határvidék tartományból Afganisztánba, hogy ott ne hajthassanak végre támadásokat.

Rice hozzátette: az amerikaiak megértik, hogy nehéz ellenőrizni az északnyugati határterületet, de a pakisztáni hatóságoknak ugyanakkor nagyobb erőfeszítéseket kell tenniük.

Az iszlámábádi kormányzatnak címzett határozott kijelentés néhány nappal Juszuf Raza Gilani pakisztáni miniszterelnök washingtoni látogatása előtt hangzott el. Az iszlámábádi kormányzat következetesen azt állítja, hogy nem tűri meg a terrorizmust területén, és nem hagyja, hogy onnan támadásokat indítsanak Afganisztánban.

Pakisztán ugyanakkor keményen ellenállt azoknak a kezdeményezéseknek, hogy amerikai és más külföldi csapatokat engedjen be területére a fegyveres csoportok elleni fellépés érdekében ebben a térségben. Gilani az északnyugati területek törzsi vezetőinek közreműködésével próbál meg béke-megállapodásokat kötni a fegyveres csoportokkal.

Az amerikai külügyminiszter pénteken komoly támogatást kapott a kérdésben Stephen Smith ausztrál kollégájától, aki Pakisztánnak ezt a térségét a terrorizmus nemzetközi melegágyának nevezte.

Hangoztatta, a régióban bujdosó terroristák túl nagy veszélyt jelentenek ahhoz, hogy az ellenük folyó harcban magára hagyják Afganisztánt és Pakisztánt. Ezt a kérdést regionális és nemzetközi szinten kell rendezni.

Ausztráliának ezer katonája szolgál Afganisztánban, több mint bármelyik más NATO-n kívüli országnak.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.