2008. július. 11. 09:40 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 11. 09:45 Világ

A PKK zsarol, Berlin nem tárgyal

A leghatározottabban elutasította a foglyul ejtett német hegymászók szabadon bocsátása fejében a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) által támasztott követeléseket a berlini kormány.

A kabinet ezzel kapcsolatos álláspontját Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter erősítette meg péntek reggeli televíziós nyilatkozatában. A három német hegymászót a PKK emberei még szerdán rabolták el Törökország keleti részén, a török-iráni határ közelében, az Ararát hegyen. A német hegymászó csoport tíz további tagjának ugyanakkor nem esett bántódása, ők már visszatértek Németországba.

A délkelet-törökországi kurd autonómiáért küzdő, betiltott PKK csütörtökön közleményt hozott nyilvánosságra, amelyben felszólította a német kormányt: a túszok szabadon bocsátása fejében hagyjon fel a kurd néppel, illetve Kurdisztáni Munkáspárttal szembeni „ellenséges politikájával”. A közleményben azt írták, az elrabolt német hegymászók „jól vannak”, de további részletekkel nem szolgáltak.

A német külügyminiszter kijelentette pénteki nyilatkozatában, hogy a német kormány nem enged a zsarolásnak, s követeli a túszok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátását. Hasonlóan foglalt állást Wolfgang Schäuble belügyminiszter is. Közben a berlini külügyminisztériumban folyamatosan ülésezik a foglyul ejtett hegymászók kiszabadításán dolgozó válságstáb.

A német fővárosban meglehetős megdöbbenést okozott a túszejtés. Annak közvetlen okaként azt említik, hogy a hatóságok néhány héttel ezelőtt betiltották egy kurd televíziós adó, a Roj-Tv sugárzását. Az Európa számos országában és az Egyesült Államokban is terrorista szervezetnek nyilvánított PKK tevékenységét 1993-ban Németországban is betiltották.

Németországban hozzávetőleg félmillió kurd él. Az alkotmányvédelmi hivatal becslése szerint közülük mintegy 11 500 számít a PKK hívének.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.