Kommandósok hozták ki a hat éve elrabolt Betancourt-t
Kiszabadult a kolumbiai gerillák fogságából szerdán Ingrid Betancourt-t, egykori kolumbiai elnökjelölt, aki 2002-ben került a kezükre.
A kolumbiai-francia kettős állampolgárságú asszonnyal együtt nyerte vissza szabadságát három amerikai személy és 11 kolumbiai katonai is. A kolumbiai védelmi miniszter szerint mindannyian épek és egészségesek. Egy katonai kommandó szabadította ki a FARC gerillaszervezet táborából őket az ország keleti részén - mondta egy bogotái sajtótájékoztatón. A nap folyamán előzőleg Bernard Kouchner francia külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy jól haladnak a tárgyalások a FARC gerillaszervezet új vezetésével a túszok elengedéséről.
Betancourt 2001-ben © AP |
A hivatalba lépő Uribe-adminisztráció elzárkózott a fogolycserétől, így Betancourt és a többi politikai fogoly kiszabadítására csak mentőakció révén kerülhetett volna sor. A család azonban a korábbi túszmentő akciók tragédiába torkollása miatt elzárkózott ettől.
A politikusnő kiszabadítására több nemzetközi humanitárius akció is indult, a kiszabadítására való törekvések Nicolas Sarkozy francia elnök hivatalba lépésével, valamint a Betancourt romló egészségügyi állapotáról szóló híreket követően erősödtek fel. Franciaország 2008 áprilisában orvoscsoportot is küldött a hírek szerint fertőző májgyulladásban és bőrbetegségben szenvedő, s egy 2007 novemberi fotó alapján nagyon lesoványodott fogoly gyógyítására, a FARC azonban akkor nem engedte a közelébe a doktorokat.
Június közepén egy kolumbiai gerilla felkínálta több túsz, köztük Ingrid Betancourt volt elnökjelölt szabadon engedését. Cserében azt kérte, hogy ne adják ki őt az Egyesült Államoknak. A bogotái kormány elfogadta a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) tagjának ajánlatát, azzal a feltétellel, hogy a túszok valóban visszanyerik szabadságukat - hangsúlyozta akkor Álvaro Uribe elnök. Batencourt-t hat éve, a túszok egy részét viszont már egy évtizede tartották fogva a szélsőbaloldali gerillák.