2008. június. 23. 19:00 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 23. 18:17 Világ

A lengyelek cáfolják a titkos CIA-börtön létét

A lengyel hatóságok hétfőn elutasították a The New York Times amerikai napilap által közölt értesüléseket, amelyek szerint 2003 és 2005 között az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egy észak-lengyelországi titkos börtönben vallatta az al-Kaida terrorszervezet több vezetőjét.


 
"Az Egyesült Államokban választási kampány van, be akarják bizonyítani, hogy George Bush kormányzata elsősorban saját politikai céljaira használta fel Irakot, másodsorban pedig megsértette a nemzetközi normákat" - mondta Bogdan Klich nemzetvédelmi miniszter a Zet Rádiónak.
 
A miniszter határozottan elutasította a cikk azon részét is, amelyben egy magas rangú CIA-illetékes "az Egyesült Államok 51. államának nevezi Lengyelországot".
 
"Ez elfogadhatatlan. Az a tény, hogy nehéz tárgyalásokat folytatunk a rakétapajzs telepítéséről az amerikaiakkal, tanúsítja, hogy független állam vagyunk" - tette hozzá Bogdan Klich.
 
A The New York Times több tanúra hivatkozva azt állítja, hogy az al-Kaida több vezetőjét, közöttük a 2001. szeptember 11. Amerika-ellenes merényletek megtervezésében részt vevő Halid Sejk Mohammedet a Szymany légi támaszponton berendezett börtönben hallgatták ki és kínozták meg.
 
Lech Kazynski államfő szóvivője hétfőn szintén cáfolta, hogy titkos CIA-börtön működött volna Lengyelországban.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.