2008. május. 27. 08:18 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 28. 10:27 Világ

Meghalt Sydney Pollack

Elhunyt Sydney Pollack Oscar-díjas amerikai filmrendező. A 73 éves művész rákbetegségben szenvedett.

© AP
Az orosz zsidó bevándorlóktól származó Pollack 1934. július 1-én jött a világra az Indiana állambeli Lafayette-ben. Fogorvosnak készült, de a színház hamar elhódította, és húszévesen már a New York-i Neighborhood Playhouse-ban tanított drámai művészetet. A kamera mögötti karrierjét tévéfilmekkel kezdte, rendezett több epizódot az Alfred Hitchcock válogatta rövid krimikből is. Első mozis próbálkozásai westernek voltak, majd 1969-ben készítette el első maradandó munkáját: A lovakat lelövik, ugye? című filmet.

Ezekben az években kezdődött hosszú, összesen hét filmre szóló együttműködése Robert Redforddal, aki egyben egyik legjobb barátja volt a magánéletben is. Redford volt a főszereplője többek között a Jeremiah Johnson (1972) és az Elektromos lovas (1979) című westerneknek, A keselyű három napjának és a hét Oscar-díjjal kitüntetett Távol Afrikától (1986) című Karen Blixen-adaptációnak, továbbá emlékezetes duettet alakított Barbra Streisanddal az Ilyenek voltunk-ban (1973) .

Jutalomjátékot adott Dustin Hoffmannak az Aranyoskámban (1982), amelyben Hoffman állástalan színészként női szereppel szerzi vissza sikerét. Pollack maga is játszott benne, mint a színész ügynöke, Hoffman külön könyörgésére: a szerepébe magát teljesen beleélő színész heteken át rózsákat küldött a rendezőnek a következő szöveggel: "Kérlek, légy az ügynököm. Dorothy". Amúgy Pollack szívesen játszott más filmekben is, szerepelt például Woody Allen Férjek és feleségek, valamint Stanley Kubrick Tágra zárt szemek című alkotásaiban, sőt feltűnt a Maffiózók című tv-sorozatban is. Azt állította, hogy csupán azért vállal filmszerepeket, hogy ennek ürügyén "kikémlelje más rendezők módszereit".

Az 1990-es évektől, amikor rendezőként elkerülte a siker, elsősorban producerként jeleskedett (A tehetséges Mr. Ripley, Hideghegy). 1999-ben újraforgatta Billy Wilder régi sikerét, a Sabrinát. 2004-ben ő volt az első, aki játékfilmet forgathatott a New York-i ENSZ-palotában: ez volt az egyik utolsó munkája, amivel önmagának iis lerótt egy adósságot, mivel restellte, hogy annyi időt töltött el New Yorkban és soha nem járt a világszervezet központjában. 2007-ben még belefogott az Újraszámlálás című tévéfilmbe, amelyben a 2000-es amerikai elnökválasztás körüli bonyodalmakat akarta feldolgozni, de elhatalmasodó rákbetegsége miatt félbe kellett szakítani a munkát. Tavaly azonban még eljátszotta a Michael Clayton című film ügyvédjét, amelyben George Clooney ellenfele volt.

Hirdetés