2008. május. 21. 23:25 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 21. 23:32 Világ

Olaszország: könnyebb kiutasítás, nehezebb családegyesítés

A Nápolyban bűzlő szeméthegyek ügye, valamint a bűnözés és az illegális bevándorlás elleni küzdelem kérdése volt a két kiemelt téma Silvio Berlusconi olasz kormányfő kabinetjének első teljes ülésén, amelyet éppen a szemételhelyezési válsággal küszködő dél-olaszországi városban tartottak szerdán.

Silvio Berlusconi a tanácskozás után tartott sajtótájékoztatón bejelentette: új szemétlerakókat nyitnak majd meg Nápoly környékén, s ezeket katonai zónának minősítik, hogy így a hadsereg megakadályozhassa működésük lehetetlenné tételét. (Nápolyiak egyes csoportjai az elmúlt hónapokban rendszeresen meggátolták új szemétlerakók létesítését, túl közelinek tartva azokat lakóhelyeikhez.) Berlusconi figyelmeztetett: a "szervezett kisebbség blokkoló akcióit" többé nem tűrik el, s az állam teljes erejével lép majd fel. 

A nápolyi lakosság egyre hangosabban és türelmetlenebbül követeli a hatóságoktól a több mint egy évtizede húzódó s az utóbbi hónapokban különösen elmérgesedő szemételhelyezési válság megoldását. (A krízis egyik oka, hogy a helyi maffia, a Camorra busás ellenszolgáltatás fejében nagy mennyiségű szemetet, benne mérgező hulladékot szállít Nápolyba az ország északi részéből.)

A szeméthegyek akadályozzák a gyalogos közlekedést a járdákon és az autóforgalmat a közutakon, mert a város környéki szemétlerakók megteltek. A lakosok a város nagy részén térdig érő szemétben gázolnak, a bűz és az ártalmas kigőzölgések miatt sokan nem mozdulnak ki lakásukból, ha nem okvetlenül szükséges, mások gézmaszkot hordanak.

Berlusconi egyebek között azt ígérte a múlt hónapban lezajlott választások kampányában, hogy Nápoly rendezett és tiszta várossá válhat kormányzása alatt. A város központját nagyjából ki is takarították a kormányülés idejére, ám a külterületeken továbbra is szeméthegyek magasodnak. "Kérni fogjuk Berlusconi azonnali szentté avatását, ha eltünteti a szemetet a város utcáiról, és megfékezi a bűnözőket" - áll egy hatalmas plakáton, amelyet a város központjában helyeztek el tréfás ismeretlenek.

A kormányülés másik kiemelt témája a bűnözés és a bevándorlás problémája volt. A kormánykoalícióhoz tartozó jobboldali pártok és az olasz média nagy része veszedelmes új bűnözési hullámot emleget a romániai romák tömeges olaszországi megjelenése kapcsán. Az új konzervatív olasz kormány határozottan fel akar lépni a romániai romák "beözönlése" ellen. Emberjogi csoportok és az ország európai uniós partnerei arra figyelmeztetik Rómát, hogy ez a beállítás felszíthatja a rasszizmust olasz földön.

Berlusconi a kormányülés után leszögezte: az olaszoknak joguk van ahhoz, hogy ne kelljen félniük. Ezt követően Roberto Maroni belügyminiszter részletesen ismertette a kormány által elfogadott intézkedéseket: bűncselekménynek számít majd az illegális bevándorlás, amelyet akár börtönbüntetéssel is sújthatnak, emellett könnyebbé teszik a kiutasítást, s megszigorítják a családegyesítést. Börtönbüntetéssel sújtható bűncselekmény lesz, ha felnőttek gyerekeket koldulásra kényszerítenek. "Ami az EU-tagállamok polgárait illeti, teljes mértékben tiszteletben tartjuk majd a brüsszeli EU-bizottság direktíváit" - közölte Maroni, nyilván  az Olaszországba érkezett romániai romák ügyére utalva. A kormány egyébként hozott néhány más, nem a bevándorlással kapcsolatos intézkedést is: így például megszigorítják a maffiával kapcsolatos törvényeket, az idős emberekkel és a nőkkel kapcsolatos visszaélések büntetését, s az ittas vezetés szankcionálását.

A 71 éves kormányfő - médiamágnás, milliárdos - végül egyes adócsökkentéseket is bejelentett a kihelyezett kormányülésen azzal az indoklással, hogy azok segítenek majd az olaszoknak megküzdeni a fenyegető gazdasági recesszióval.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.