Detektívek vizsgálják a cseh kormányfő-helyettes pénzügyeit
Amerikai detektívek fogják kivizsgálni a korábban korrupcióval megvádolt Jirí Cunek cseh kormányfő-helyettes és regionális fejlesztési miniszter családi pénzügyeit - jelentette pénteken a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap.
A világ legnagyobb magándetektív irodájának számító amerikai Kroll ügynökséget Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter fogadta fel a könyvvizsgálatok elvégzésére.
Jirí Cunek, a múltban romaellenes kijelentéseiről is elhíresült miniszter, aki egyben a koalíciós Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt elnöke, korrupciógyanús ügyek miatt tavaly novemberben kénytelen volt távozni a kormányból. Idén április elején a három koalíciós párt elnökének, valamint Karel Schwarzenberg külügyminiszternek a megállapodása alapján visszatért a kormányba.
Schwarzenberg korábban bejelentette: addig nem hajlandó Cunekkel együtt ülni a kabinetben, amíg nem tisztázza magát. Az ügyben végül is kompromisszum született: Cunek beleegyezett abba, hogy családi pénzügyeit egy Schwarzenberg által kiválasztott könyvvizsgáló cég ellenőrizze le, s az eredményt június végéig a nyilvánosság elé tárják.
A mértékadó cseh lap szerint a vizsgálatok ára több millió koronára rúg, s mindezt Schwarzenbergnek a saját zsebéből kell fizetnie. Tommy Helsby, az ügynökség európai részlegének a vezetője is megerősítette a lapnak, hogy a Kroll kivizsgálja Cunek családi pénzügyeit. "Bár nagyon furcsának tartjuk, hogy egy kormány külügyminisztere könyvvizsgálatot rendeljen nálunk egy kormányfő-helyettes ügyében, s az pedig ebbe beleegyezzen, a felkérést elfogadtuk" - mondta a lapnak nyilatkozva Helsby.
Jirí Cunek novemberben azért kényszerült lemondani, mert az államügyész egyebek között felelevenítette egy korábbi korrupciós ügyét: Cunek még Vsetín polgármestereként állítólag félmillió koronás kenőpénzt vett fel egy helyi építési vállalattól. Ugyanakkor a politikus annak gyanújába keveredett, hogy a 90-es években visszaélt a szociális támogatásokkal is. A közszolgálati televízió szerint ugyanis Cunek akkor vett fel állami szociális támogatásokat, amikor bizonyíthatóan legalább 3,5 millió koronát helyezett el különböző bankokban.
Cunek mindezt tagadja, és állítja: a pénz többségét szülei, illetve unokatestvére kölcsönözték neki, mert vállalkozni akart. Miután azonban polgármesterré választották, ez a terve nem valósult meg, s ezért később a pénzt visszaadta. Pártja vezetése a magyarázatot elfogadta és bizalmat szavazott neki, de a közvélemény, az ellenzék és a koalíciós zöldek nem, s a nyomás következtében Cunek végül is lemondott.
A cseh média a magyarázatokat továbbra is hiteltelennek tartja, s úgy véli, hogy Cuneknek távoznia kellene a közéletből. A lapok szerint Topolánek alapvetően azért vette vissza Cuneket a kormányba, mert a kereszténydemokraták viselkedése az utóbbi időben kezdte veszélyeztetni a koalíció működését.
A Kroll detektíviroda 35 éve alakult meg az Egyesült Államokban. Jelenleg 65 országban van kirendeltsége, s mintegy 300 elit szakértőt alkalmaz. Ez az ügynökség vizsgálta ki egyebek között a volt iraki diktátor Szaddám Huszein pénzügyeit is.