2008. május. 13. 10:44
MTI
Utolsó frissítés: 2008. május. 13. 10:47
Világ
Szerbia: Európa reménykedik, de óvatos
Európa-barát koalíciót remél Szerbiában az Európai Parlament (EP) elnöke annak ellenére, hogy a belgrádi demokrata erők nem rendelkeznek a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többséggel.
Kostunica. Ismét sok függ tőle © MTI/AP |
Pöttering szerint az Európai Uniónak az együttműködés erősítése érdekében továbbra is "kitárt karokkal" kell közelítenie Szerbia felé. Ugyanakkor hozzátette: mindez csak addig érvényes, amíg ez a közeledés Belgrád részéről hasonló fogadtatásra talál.
A német kormánypolitikusok meglehetősen visszafogottan reagáltak a szerbiai választási eredményekre, ami megfigyelők szerint a kialakult helyzetből fakadó bizonytalanságot tükrözi. Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter üdvözölte, hogy a Borisz Tadics államfő vezette demokratikus erők szerezték a legtöbb szavazatot, s azt a reményt fogalmazta meg, hogy folytatódik az Európai Unió és Szerbia közötti közeledés.
Német parlamenti politikusok ugyanakkor nyilatkozataikban az EU felelősségére figyelmeztettek, hangoztatva, hogy Szerbiát a kialakult helyzetben semmiképp nem szabad elszigetelni. Úgy értékelték, hogy Belgrád az unió felé vezető úton újabb nagy kihívások előtt áll, s ezek leküzdéséhez még inkább segítségre van szüksége.
Az Európai Parlament magyar delegációi üdvözlik a győztes szerb demokratákat. Szerbia valamennyi állampolgárának az az érdeke, hogy az európai integráció iránt elkötelezett kormánya alakuljon - vélte Brüsszelben kiadott közleményében az SZDSZ európai parlamenti delegációja, jelesül Szent-Iványi István. Előző nap az MSZP EP-delegációját vezető Tabajdi Csaba is közleményben üdvözölte az integrációpárti erők győzelmét, míg a legnagyobb EP-frakció, a néppárti képviselőcsoport francia elnöke, Joseph Daul úgy vélekedett, hogy Borisz Tadics pártjának első helyével Szerbia "Európa felé fordult". Tabajdi szerint "noha a radikalizmusnak még mindig sok híve van, de a Koszovó függetlenségének kikiáltását követő felfokozott nacionalista hangulat és az EU által elkövetett hibák ellenére a legtöbben az európai jövőre szavaztak". A szocialista képviselő szerint az EU részéről most a legfontosabb, hogy tovább segítse az Európa-párti szerb erőket országuk felzárkóztatásában és modernizálásában. Ebben kulcskérdés a teljes vízummentesség mielőbbi megadása, valamint az április 29-én aláírt stabilitási és társulási megállapodás mielőbbi ratifikálása.
Mindkét magyar képviselő gratulált a magyar koalíciónak, hogy négy képviselőt tudott a szerbiai parlamentbe juttatni. Tabajdi úgy vélte, a vajdasági összefogás "az erdélyi magyarság számára is példaértékkel bír".