2008. május. 13. 14:38 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 13. 14:29 Világ

Mianmar: elsikkasztják a túlélőknek szánt segélyeket

Az ENSZ szerint Mianmarban a segélyeknek csak csekély része jut el a Nargis ciklon túlélőihez, áldozataihoz, miközben olyan értesülések láttak napvilágot, amelyek szerint a hadsereg a jobb minőségű külföldi segélyeket megtartja magának, és az embereknek romlott élelmiszereket oszt ki.

Richard Horsey, a világszervezet regionális segélyközpontjának szóvivője kedden Bangkokban kijelentette: nagy a csalódottság amiatt, hogy a segélyakció még nem érte el a szükséges ütemet tíz nappal a ciklon pusztítását követően.
 
A mianmari hatóságok szerint a természeti katasztrófában az Iravádi folyó deltájában 62 ezer ember meghalt vagy eltűnt. Az ENSZ becslése szerint a halálos áldozatok száma több mint százezer. A szóvivő szerint a segélyek nem jutnak el elég gyorsan az emberekhez. A túlélőket buddhista kolostorokban vagy táborokban helyezték el, emberi vagy állati maradványoktól szennyezett vizet isznak. Kevés a gyógyszer és az élelem.
 
A hadsereg, amely vaskézzel irányítja az országot azóta, hogy 1962-ben magához ragadta a hatalmat, ellenőrzése alá vonta az ázsiai országba küldött segélyeket. A hatalom egyik képviselője hétfőn az első amerikai segélyszállítmányt kísérő parancsnoknak kijelentette: a természeti katasztrófa áldozatainak igényeit már kielégítették, nincs szükség a segélyszervezetek munkatársaira.
 
Egy Mianmarban élő külföldi, aki kérte neve elhallgatását, elmondta: kormánytisztviselők panaszkodtak neki arra, hogy a hadsereg elsikkasztja a segélyeket. Az Élelmezési Világprogram (WFP) által küldött nagy energiatartalmú süteményeket a hadsereg raktáraiba irányították. Helyette az ipari minisztérium által gyártott íztelen, gyönge minőségű kekszeket osztottak ki a katasztrófa áldozatai között. Nem tudni, mi lett a sorsa jó minőségű élelmiszernek, a feketepiacon értékesítik vagy a hadsereg maga használja fel - mondta a nyilatkozó.
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.