Nagy erejű földrengés volt Kínában, több ezer halott
Több mint 8500 halálos és 10 ezer sérült áldozatot követelő, 7,8-es erősségű földrengés volt hétfőn Kína középső részén - legalábbis a közép-európai idő szerint kora este hozzáférhető adatok szerint.
A földmozgás epicentruma Szecsuán (Sichuan) tartomány közigazgatási központjától, Csengtutól (Chengdu) 92 kilométerrel észak-nyugatra, Vencsuan (Wenchuan) település közelében volt - jelentette az Új Kína hírügynökség.
© AP |
Két vegyi üzem összeomlott
Több száz embert temetett maga alá két összeomló vegyi üzem a tartomány Sifang (Shifang) városában, és az üzemekből kifolyt a szabadba több mint 80 tonna ammónium. Az üzemek romjai alól sikerült kimenteni mintegy 6000 embert. A rengés hatására Szecsuánban leállt öt erőmű, a tőle északra fekvő Senhszi (Shaanxi) tartományban pedig további három, de azt egyelőre nem lehet tudni, hogy mekkora terület vagy hány lakos maradt áramszolgáltatás nélkül.
Csengtuba utazott Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök, és a repülőgépen adott televíziós interjújában arra kérte a katasztrófa sújtotta lakosságot, hogy próbálja meg megőrizni nyugalmát. "A katasztrófa után most a nyugalom, a bizalom és a nagyfokú bátorság a legfontosabb" - mondta. A központi hatóságok utasították a közigazgatási vezetőket minden szinten, hogy legyenek a frontvonalban a katasztrófaelhárításban és az önkéntes mentők irányításában - tette hozzá.
A földrengés erejére jellemző, hogy, mint az MTI pekingi tudósítója, Bodnár Balázs jelentette, a központjától másfélezer kilométeres távolságra fekvő Pekingben több mint két percig inogtak az épületek, a magasabb házakból az emberek az utcára menekültek. Az ijedtségen kívül sérülés vagy anyagi kár nem történt. A rengést érezték a vietnami fővárosban, Hanoiban is, illetve egyes helyeken Japánban és Thaiföldön.
Nincsenek adatok a magyarokról
© AP |
Ami a helyszínen lévő magyarokat illeti: a Csengtuban tanuló két magyar diák - mint Szelestey Lajos, a Külügyminisztérium szóvivője a sanghaji konzul információjára hivatkozva közölte - nem sérült meg. A diákokat fogadó egyetem korábban arról adott tájékoztatást, hogy minden külföldi diákjuk épségben van. Ezt Kusai Sándor, a Magyar Köztársaság pekingi nagykövete közölte a távirati irodával.
A Kínában tartózkodó magyarokról pontos adatokat a nagykövetség nem ismer, ugyanis a Külügyminisztérium ajánlása ellenére a hosszabb időre Kínában tartózkodó magyar állampolgárok fele vagy még ennél is kevesebb jelentkezik be a magyar nagykövetségen - hangsúlyozta Kusai Sándor.
1976 óta nem volt ilyen pusztító földmozgás Kínában. Akkor a 300 ezret is elérte a tangsani (Tangshan) földrengés áldozatainak száma.