Több mint 22 ezer halálos áldozata van a mianmari ciklonnak
Hivatalosan 22 ezer fölé emelkedett a Mianmaron átsöprő ciklon halálos áldozatainak a száma a legfrissebb keddi helyzetjelentés szerint.
Az állami rádió és televízió közölte, hogy jelenleg 22 500 halottat és 41 ezer eltűntet tartanak nyilván. A mentési munkálatokat megnehezíti, hogy a hétvégi szélvihar és árvíz tönkretette az utakat az Iravádi-folyó deltájában, amely a Nargis nevű ciklon fő útvonalába esett. Az ENSZ élelmezési világprogramja szerint a hajléktalanná vált emberek száma elérheti az egymilliót is.
© AP |
Csak Bogalay városban tízezer halott van. A földönfutókká váltak száma több százezerre tehető az ENSZ illetékesei szerint, és a végső szám akár milliókra is rúghat.
A World Vision humanitárius szervezet szakemberei szerint a ciklon okozta károk súlyosabbak lehetnek még a 2004 decemberi ázsiai szökőár okozta károknál is. Az Indiai-óceán térségében három és fél évvel ezelőtt pusztító cunaminak körülbelül 220 ezer halálos áldozata volt.
A Mianmart kormányzó katonai junta segélykéréssel fordult a nemzetközi közösséghez U Njan Van külügyminiszter és Rangunban akkreditált diplomaták hétfői találkozóján. Thaiföldről már kedden érkezik egy katonai szállítógép 9 tonna segélyszállítmánnyal Rangunba, de számos ország és nemzetközi segélyszervezet - köztük az Európai Unió, az ENSZ, a Vöröskereszt, a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége - is közölte, hogy kész gyors segítséget nyújtani.
A Nargis ciklon péntek este csapott le Mianmar délnyugati partvidékére óránként 190-240 kilométer közötti sebességgel örvénylő széllel, és szombaton is folytatta a pusztítást. Az ítéletidő nyomán Rangunban összeomlott az áram- és vízszolgáltatás, akadozott a telefon- és internetösszeköttetés. Ázsiában a legpusztítóbb ciklon 1991-ben tombolt, akkor 143 ezer ember halt meg Bangladesben.