2008. május. 05. 09:04 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 05. 09:06 Világ

Kubai blogger a 100 legbefolyásosabb ember között

Egy kubai blogger is felkerült azokat a médiasztárokat, politikusokat, művészeket, tudósokat és vallási vezetőket magában foglaló százas listára, amelyet minden évben az amerikai Time magazin állít össze a világ legbefolyásosabb száz személyiségéről. A 32 éves hölggyel, Yoani Sanchezzel a France Info francia hírrádió Havannában készített interjút.

"Tényleg meglepődtem. A nevem Vlagyimir Putyin és a dalai láma között! ... Pedig én csak egy hétköznapi ember vagyok, aki a mindennapjairól beszél. Valószínűleg ettől sikeres a blogom ... Talán meglepő az én nevemet látni ezen a listán, és nem Fidel Castróét. De ez tök természetes, ő már a múlt embere" - reagált a hírre a fiatal kubai internetes újságíró.     

Yoani Sanchez, számolt be a France Info, a havannai Forradalom tér közelében található egyik lakótelepi ház tizedik emeletén él szintén újságíró férjével. Itt írja a francia médiában az egyik hiteles kubai hírforrásként kezelt szórakozató és ironikus blogját, amelyre havonta 4 millióan klikkelnek, és amelyben rendszeresen viccelődik a közelmúltban meghirdetett reformok csigalassúságán. A bloggert még semmilyen súlyosabb inzultus nem érte a kubai hatóságok részéről, de kommentárjait rendszeresen cenzúrázzák és kiutazási engedélyt sem kap az országból.

"Meg akarok szabadulni a kubai korlátoktól. És napról napra szabadabbnak érzem magam, ahogy egyre kényesebb témákról írok, mint például a gazdaság vagy a Raúl Casto vezette kormány új intézkedései. Mindenről írok, számomra nincsenek tabuk" - hangoztatta az interjúban a kubai asszony. 

A kubaiak többségéhez hasonlóan Yoaninek nincs otthon internet hozzáférése, ezért mindennap külön akciótervet kell kidolgoznia ahhoz, hogy fel tudja tenni mondandóját a világhálóra. "Havannában csak két olyan internetkávézó van, ahova kubaiak is bemehetnek. A számítógépek nagyon lassúak és mindig óriási a sor. Ezért inkább belógok a hotelekbe, és ott használom a netet. Néhány perc alatt felteszem a szöveget, majd gyorsan elmegyek" - mesélte a francia rádióban a blogger. 

Yoani Sanchez szerint nagyon sok kubainak sikerül már kijátszania a korlátokat és a fiatalok rendszeresen interneteznek. A feketepiacon jutnak hozzá jelszóhoz, majd hajnalban tudnak "kalózkodni" hivatalok vagy külföldiek által fenntartott internetes vonalakon. A blogger meg van arról győződve, hogy az internet fokozatosan megváltoztatja a kubaiak életét: információkat szerezhetnek olyan dolgokról, amelyekről a tévé, a rádió és az újságok nem számolnak be Kubában. Emellett a virtuális világban megtanulnak vitázni, amit a valós életben is egyre gyakrabban lehet tapasztalni Kubában. 

"Eleinte sokan sértegettek, de úgy érzem, a kommentárok színvonala sokat javult. Természetesen sok kubai netező attól tartva, hogy rátalálnak, még fél feltenni a véleményét a világhálóra, de egyre többen vesznek részt a vitákban" - véli Yoani Sanchez.
 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.