Uniós együttműködés a szervadományozás és átültetés területén
Uniós együttműködéssel javítanák az európai parlamenti (EP) képviselők a szervátültetés elérhetőségét, és minden tagállamtól azt kérik, hogy 2010-ig töröljék el azokat a szabályaikat, amelyek szerint csak az adott országban használhatók fel a szervek.
Az EP ugyanakkor fellépne a szervkereskedelem és a „szervturizmus” ellen, és szigorú szabályokhoz kötné a pénzügyi ellentételezést - tartalmazza az a jelentés, amelyet Adamosz Adamou ciprusi EP-képviselő terjesztett az e heti strasbourgi plenáris ülés elé a parlament közegészségügyi szakbizottsága nevében.
A jelentéstevő szerint biztosítani kell, hogy a szervadományozás továbbra se lehessen kereskedelmi jellegű: „a szervadományozás önzetlen és önkéntes módon, a donorok és átültetésre várók közötti pénzkifizetés kizárásával, szigorúan csak az adományozáshoz kapcsolódó költségek és a kellemetlenségek ellentételezésére korlátozódó költségtérítés mellett történjen”. A szervek bármilyen haszonszerzési célú felhasználása eszerint etikátlannak minősül, összeegyeztethetetlen a legalapvetőbb emberi értékekkel, és az emberi méltóság megsértését jelenti.
Az előterjesztő felszólítja az Európai Bizottságot és a tagállamokat, hogy tegyenek intézkedéseket a "szervturizmus" megakadályozására, mert a legszegényebb és legsebezhetőbb donorokat meg kell védeni attól, hogy a szervkereskedelem áldozataivá váljanak.
A vitában Olajos Péter néppárti képviselő elmondta: a világon az első szervátültetést a magyar származású Ullmann Imre végezte 1902-ben, Bécsben. Mint hozzátette, az osztrák fővárossal azóta is megmaradt a kapcsolat – olyannyira, hogy noha nagyjából mind a személyi, mind az eszközi feltételek adottak Magyarországon, a mai napig Bécsben végzik a magyar tüdőtranszplantációkat. „Miért is ne? Így körülbelül háromszor annyiba kerül, és még a betegek száma is limitálva van” – jegyezte meg.
„A szívátültetések tekintetében hazám Európában az utolsók között szerepel, pedig eredményeik kitűnőek, nemzetközi összehasonlításban az elvárásnak megfelelnek. Az ok a donorhiány, a hiányos felszereltség, a légi szállítás, valamint szűkös emberi-erőforrás kapacitás” – mondta a képviselő.
Hegyi Gyula szocialista EP-képviselő a vitában fontosnak nevezte, hogy az egyes országok polgárai tudják: ha nem rendelkeznek a szerveik esetleges átültetéséről, akkor ez bizonyos EU-tagállamokban engedélyt, másokban pedig az átültetés tilalmát jelenti. Helyeselte, hogy az ajánlás szerint a jogi képviselő a halál után is dönthetne a szervek sorsáról, ha az elhunyt külön erről máshogy nem rendelkezett.
Lévai Katalin szocialista EP-képviselő írásos hozzászólásában javasolta a schengeni rendszerhez hasonló, interneten hozzáférhető, egységes uniós transzplantációs adatbank létrehozását, valamint orvosi szakvéleménnyel alátámasztott, az egész unióra érvényes donorigazolvány bevezetését.