2008. április. 14. 12:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 14. 13:04 Világ

Hétszázezer ember maradt ivóvíz nélkül Kínában

A szárazság következtében csaknem hétszázezer ember maradt ivóvíz nélkül Kína északkeleti Liaoning tartományában, ahol az év első három hónapjában a tavalyi év azonos időszakához képest egyötödére csökkent a lehullott csapadék mennyisége.

A térség Kína egyik legnagyobb gabonatermelője; a kukorica- és rizsföldeken a jövő héten kellene megkezdeni a vetést, ám januártól március végéig mindössze 20 milliméter csapadék hullott.

Hatvanhat víztározó teljesen kiszáradt. A térség ugyanakkor 1700 új vízgyűjtő megépítéséhez, valamint a tározórendszer kiterjesztéséhez és fejlesztéséhez elegendő pénzt gyűjtött össze, ezzel próbálva biztosítani a tavaszi munkák elvégzését.

A kínai vízügyi hatóságok április eleji bejelentése szerint az ország északi tartományait sújtó szárazság a legsúlyosabb, amit az elmúlt évtizedek során a távol-keleti ország megélt. Március végi adatok szerint Kínában 19,4 millió hektárnyi termőterületet érintett a szárazság. Az előrejelzések szerint áprilisban is folytatódhat.

A szárazságok és az árvizek állandó gondot jelentenek Kínában, ahol az egy főre eső vízkészletek messze a nemzetközi átlag alatt vannak. A kínai meteorológusok arra figyelmeztetnek, hogy a globális felmelegedés következtében súlyosbodnak a szélsőséges időjárási események, beleértve a szárazságot.

Évente Kínában mintegy 30 millió vidéki és 20 millió városi lakost érint az ivóvízhiány annak ellenére, hogy a kormányzat hatalmas beruházásokkal igyekszik orvosolni a gondokat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.