2008. április. 01. 16:24 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 01. 16:17 Világ

Átvilágítás a Berliner Zeitungnál, újabb ügynököket lepleztek le

Valamennyi munkatárs átvilágítását rendelte el kedden a Berliner Zeitung című mérsékelten baloldali napilap főszerkesztője. Az intézkedésre azt követően került sor, hogy ismertté vált: a tekintélyes berlini újság két szerkesztője korábban együttműködött az egykori hírhedt keletnémet állambiztonsági minisztériummal, a Stasival.

A Berliner Zeitung vezetősége azt tervezi, hogy egy külső, független intézményt kér fel a munkatársak átvilágítására, illetve általánosságban a Berliner Zeitungnál folyó újságírói munka elemzésére.
 
A két szerkesztő közül az egyikről a média rántotta le a leplet, míg a másik a szerkesztőség előtt ismerte be múltbeli Stasi-kapcsolatait. Mindketten a volt kommunista állambiztonsági hatóság úgynevezett nem hivatalos munkatársai voltak, s elismerték, hogy közreműködtek akkori ellenzéki személyek megfigyelésében, s erre vonatkozóan jelentéseket készítettek a Stasinak.
 
Értesülések szerint az újságot erősen megrázták a történtek. A Berliner Zeitungnál ugyanis hosszú idő óta úgy gondolták, hogy a szerkesztőségből már végérvényesen kiűzték a Stasi szellemét. A kilencvenes évek közepén a lap 12 munkatársáról derült ki, hogy együttműködtek a volt NDK-s minisztériummal, de őket azonnal elbocsátották.
 
Felettébb érzékenyen érintette a mostani leleplezés a Berliner Zeitungot azért is, mert az újság az elmúlt időszakban számos exkluzív beszámolójával, illetve riportjával az NDK-s múlt kompromisszum nélküli és őszinte feltárójaként szerzett hírnevet magának. Kitűnt azzal, hogy a múlt hiteles ábrázolása érdekében korábbi politikai foglyoknak, ellenzékieknek, illetve menekülteknek rendszeresen "szócsöve" volt, s polgárjogi aktivisták szinte állandó interjúalanyai voltak.
 
A vezetőség - mint kiszivárgott - egy berlini és egy frankfurti egyetem tudományos munkatársait, illetve szakértőit kívánja megbízni az újságírói tevékenység elemzésével, továbbá minden egyes újságíró átvilágításával. Az átvilágítást ugyanaz a tekintélyes berlini ügyvéd koordinálja, aki már a kilencvenes évek hasonló "feltárásaiban" is közreműködött.
 
Keddi nyilatkozatában a főszerkesztő leszögezte: az újságírókkal szemben különösen magasak a követelmények. Integritásuk nem sérülhet. Publicistaként, illetve tudósítóként őrizniük kell a demokrácia tisztaságát, miközben mértékadó szerepet töltenek be a véleményformálásban. Mindehhez azonban elsősorban hitelességre van szükség, a Berliner Zeitung hitelességén ugyanakkor a történtek nyomán csorba esett. Éppen ezért annak haladéktalan és teljes helyreállítására van szükség.
 
Hirdetés