2008. március. 28. 08:11 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 28. 08:08 Világ

Ex-külügyminiszterek kérik a guantánamói börtön bezárását

Öt volt amerikai külügyminiszter csütörtökön arra buzdította a jövőre hivatalba lépő új amerikai kormányt, hogy zárja be a guantánamói börtöntábort, és kezdjen párbeszédet Iránnal.

A Georgia állambeli Athensben rendezett kerekasztal-beszélgetésen, amelynek célja kétpárti külpolitikai tanácsadás a jövendő amerikai elnöknek, a volt tárcavezetők egyetértettek abban, hogy Guantánamo bezárása javítaná az Egyesült Államok arculatát külföldön.

"Azt üzenné a világnak, hogy visszatértünk a hagyományos bánásmódhoz azokkal szemben, akik valószínűleg bűnöket követtek el" - mondta Colin Powell, aki George W. Bush korábbi kormányának külügyminisztere volt. Powell véleményét osztotta a Georgia Egyetem által rendezett kerekasztalon Henry Kissinger, James Baker, Warren Christopher és Madeleine Albright is. Kissinger, aki Richard Nixon és Gerald Ford elnökök alatt volt külügyminiszter, azt mondta, hogy Guantánamo "folt Amerikán", a börtöntábort be kell zárni, bár elismerte, maga sem tudja, milyen következményei lesznek ennek.

Guantánamo bezárása mellett a volt külügyminiszterek arra is felszólították a jövendő amerikai kormányt, hogy kezdjen tárgyalásokat Iránnal, mondván, hogy nemcsak a szövetségesekkel fontos kapcsolatokat fenntartani, hanem az ellenfelekkel is. 

Kissinger, aki Nixon elnök 1972-es történelmi kínai látogatását előkészítette, kárhoztatta a jelenlegi amerikai Kína-politikát, mely a távol-keleti országban katonai vetélytársat lát, ahelyett, hogy az együttműködés lehetőségeit keresné vele. Powell szerint a legnagyobb fenyegetést jelentené a békés amerikai-kínai  kapcsolatokra, ha Tajvan kinyilvánítaná függetlenségét, és felhívta a figyelmet, hogy Amerika meg tudja akadályozni ezt.

Talán a legsúlyosabb szavak a Kuba elleni kereskedelmi embargót illetően hangzottak el. "Ha egy politika 50 éven keresztül nem működik, itt az ideje elkezdeni gondolkodni valami másról" - mondta a kubai embargós politikáról Warren Christopher.
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.