2008. március. 27. 20:02 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 27. 19:53 Világ

Obama és Clinton újabb gazdaságélénkítő csomagot javasol

A demokrata párti elnökjelöltség megszerzésére törekvő Barack Obama szerint egy második, 30 milliárd dolláros élénkítő csomagra volna szükség az amerikai gazdasági gondok enyhítéséhez. Vetélytársa, Hillary Clinton szinte ugyanezt szorgalmazza.

 

Az afro-amerikai szenátor New York-ban, nem messze a Wall Street-i tőzsde épületétől mondott beszédet csütörtökön arról, hogyan képzeli a recesszióba hajló gazdaság fellendítését. Úgy vélte, nemcsak újabb ösztönző csomagra, hanem a pénzügyi rendszer szorosabb felügyeletére is szükség volna ahhoz, hogy el lehessen kerülni a jövőben egy lakóingatlan-piaci válságot.

Obama szerint az újabb élénkítő csomagból azonnal segélyeket kellene nyújtani az ingatlanpiaci válság által leginkább sújtott térségek lakóinak, továbbá jelentősen növelni kellene a munkanélküli segélyeket. A szenátor értékelése szerint a pénzügyi dereguláció vezetett az ingatlan- és hitelpiac válságához, amely a recesszió szélére sodorta a gazdaságot. Ezért a szövetségi kormánynak szerinte újra kellene gondolnia a pénzpiacok szabályozási kereteit. Elnöksége esetén az lenne az egyik vezérelve, hogy ha valaki kölcsönt kap a kormánytól, akkor alá kell vetnie magát a kormányzati ellenőrzésnek és felügyeletnek - szögezte le.

A demokrata elnökjelöltségért folyó harcban riválisa, Hillary Clinton New York-i szenátor ugyancsak 30 milliárd dolláros rendkívüli szövetségi segélycsomagot követelt, hogy megmentsék azt a mintegy 4 millió amerikait, akiket házaik elvesztése fenyeget.

A kongresszus februárban 168 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot fogadott el, az összegből 152 milliárd dollár esik erre az évre.

John McCain szenátor, a republikánus elnökjelöltség várományosa csütörtöki közleményében úgy foglalt állást: olyan reformokra van szükség, amelyek fokozzák a tőkepiacokon az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot. Szerinte ezek hiánya okozta a mostani válságjelenségeket. Ellenzi viszont a széles körű kormányzati beavatkozást, az Obama és Clinton által javasolt több milliárd dolláros segélyprogramokat, amelyek szerinte a nagy bankokat és a spekulánsokat segítenék anélkül, hogy valódi megoldást nyújtanának a problémákra.

Hirdetés