2008. március. 24. 12:15 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 24. 12:24 Világ

Százharminc halálos áldozata volt a tibeti tüntetések elfojtásának

Mintegy 130 embert öltek meg a kínai hatóságok a március első felében lezajlott tibeti tüntetések elfojtásakor - állította hétfőn az indiai Dharmszalában működő tibeti emigránskormány, tibeti forrásokból származó értesülésre hivatkozva.

Nepálban 245 személyt vettek őrizetbe

Nepálban a hatóságok feloszlattak egy Tibet melletti tüntetést, 245 személyt őrizetbe vettek. A mintegy 500 tibeti menekült, illetve szerzetes az ENSZ helyi irodái közelében Katmandúban tüntettek és azt követelték, hogy az ENSZ indítson vizsgálatot a kínai hatóságok tibeti erőszakos fellépése ügyében. Nepál közölte, hogy nem engedélyez tüntetéseket egyik baráti állam, így Kína ellen sem.

Százharminc halálesetről biztos tudomásunk van - mondta nyugati tudósítóknak Szamdhong rinpocse, a nemzetközileg el nem ismert kormány miniszterelnöke. A múlt héten 99 halálos áldozatról adott ki jelentést a dharmszalai emigránskormány.

Pekingi hivatalos közlés szerint 19 halálos áldozata volt a tibeti zavargásoknak. A kínai hatóságok verziója szerint az áldozatok közül tizennyolcan ártatlan civilek, amin a tibetiek által meglincselt kínai polgári személyeket értik. (A 19. áldozat egy kínai rendőr.

A legmagasabb rangú kínai tisztségviselő, akit börtönbüntetésre ítéltek az 1989-es pekingi tüntetésekkel összefüggésben, felszólította hétfőn a kínai vezetőket, hogy folytassanak őszinte tárgyalásokat a dalai lámával. Pao Tung (Bao Tong) bírálta a kínai hatóságokat, amiért kitiltották a külföldi tudósítókat a forrongó himalájai területről. Nyilatkozata szerint ez az intézkedés csak fokozta a külvilág gyanakvását a kínai hatóságok bejelentéseivel szemben. Pao e-mailben küldte el nyilatkozatát egy nyugati hírügynökségnek.

Pao Tung közvetlen munkatársa volt Csao Ce-jang (Zhao Ziyang) egykori pártfőtitkárnak, akit 1989-ben váltottak le, mert ellenezte a Tienanmen téri tüntetések katonai erővel való szétverését. Paót hétévi szabadságvesztésre ítélték, mert rokonszenvezett a tüntető diákokkal, és értesüléseket szivárogtatott ki hozzájuk a legfelsőbb pártvezetők tanácskozásairól.

Ötévi börtönbüntetésre ítéltek Kínában egy ellenzékit államellenes felforgatás vádjával - közölte hétfőn az elítélt családja és ügyvédje. Jang Csün Lin (Yang Chun Lin) munkanélküli (egykori gyári munkás) ügyét februárban tárgyalta az északnyugat-kínai Hejlungcsiang (Heilongjiang) tartomány egyik bírósága. Jang segített földjeik kisajátítása ellen tiltakozó helyi parasztoknak egy petíció megfogalmazásában. Az internetre is feltett petícióban szerepelt egy olyan kitétel, hogy "a kínaiaknak nem olimpiára, hanem emberi jogokra van szükségük".

A vád képviselője szerint e petíció "foltot ejtett Kína nemzetközi hírnevén", és ezzel megvalósította az államellenes felforgatás bűntettét. Jang ügyvédjének közlése szerint a felforgatás vádja csak részben alapult az említett petíción. Hivatkozott az ügyész Jang néhány, interneten közzétett értekezésére is, amelyekben élesen bírálta az uralkodó Kínai Kommunista Pártot.
Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.