2008. március. 08. 17:03 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. március. 08. 14:57 Világ

Gigantikus vihar fenyegeti Nagy-Britanniát

Az év eddigi legnagyobb viharát jósolják brit meteorológusok. Az Atlanti-óceán felől közelítő orkán az előrejelzések szerint vasárnap este éri el Írországot és Nagy-Britanniát.

Az 1987-es viharban partra sodródott hajó. Komoly
károkra figyelmeztetnek
© Wikipedia.org
A Met Office – a brit állami meteorológiai szolgálat – az ország nagy részére figyelmeztetéseket adott ki. A szakértők szerint kiterjedt épületkárok, közlekedési és áramellátási fennakadások várhatók, és a szél valószínűleg fákat is kidönt majd. A vihar egy kivételesen alacsony nyomású, hatalmas kiterjedésű – a szombati The Timesnak nyilatkozó meteorológusok szerint az Atlanti-óceán északi térségének felét befedő – zónával érkezik.

A jelenleg még az óceán fölött haladó viharzóna központjában a légnyomás 935 millibarra is eshet, vagyis megközelítheti a Nagy-Britanniában mért eddigi mélységi rekordot: ezt 1884-ben jegyezték fel, Skóciában, 925,6 millibarral. A légnyomás esésének ütemét jelzi, hogy a BBC időjárási szolgálata szombatra Londonban 1005, hétfőre 974 millibart jelzett. Szakértők szerint a vihar rendkívüli erejét mutatja, hogy a zónán belül a következő 24 órában óránként 1 millibarral csökken a nyomás.

A szakadó esővel érkező orkán egybeesik a hétfőre várt magas dagállyal, ezért a part menti településekre árvíz-figyelmeztetést is kiadtak. A brit meteorológia ugyanakkor nem vár olyan mértékű pusztítást, amelyet a múlt század legnagyobb hurrikánja hagyott maga után. Az azóta is csak Nagy Viharnak nevezett természeti csapás 1987. október 16-ának hajnalán tört be Nagy-Britanniába az Atlanti-óceánról, 180-200 kilométeres széllökésekkel.

A két évtizeddel ezelőtti viharban 18-an meghaltak, 18 millió fa dőlt ki, több százezer ház maradt tető nélkül és járművek tízezrei törtek össze. Az 1987-es időjárási katasztrófa – amelyhez mérhető 1703 óta nem sújtotta Angliát – egymilliárd font (mai árfolyamon 360 milliárd forint) kárt okozott, és egyes térségekben, amelyeket azelőtt sűrű erdőségek borítottak, azóta is széles tisztások jelzik maradandó nyomait.

Hirdetés