Hogyan reagált Amerika Tom Lantos halálhírére?
George Bush amerikai elnök "szilárd jellemű emberként, az emberi jogok bajnokaként" méltatta a hétfőn meghalt Tom Lantos magyar származású kongresszusi képviselőt.
A Fehér Ház által kibocsátott közleményben Bush arról írt: Tom Lantos több mint hat évtizede vándorolt ki Amerikába, és attól kezdve azon dolgozott, hogy a világ elnyomott népeinek lehetőségük legyen szabadságban élni. "A holokauszt egyetlen olyan túlélőjeként, aki a kongresszusban valaha szolgált, Tom élő figyelmeztetés volt: sosem szabad becsukni a szemünket azoknak az ártatlanoknak a szenvedései láttán, akik gonosz emberek miatt sínylődnek" - fogalmazott az amerikai elnök. Dana Perino, a Fehér Ház szóvivője sajtótájékoztatón jelentette be a magyar származású képviselő halálhírét. A Fehér Ház és a Capitolium előtt félárbocra eresztették a zászlókat.
Nancy Pelosi, a képviselőház elnöke - aki a Tom Lantos kaliforniai, San Mateo-i kerülete melletti választókörzetből került a kongresszusba - azt mondta: a képviselő távozása "szörnyű veszteség". Hangsúlyozta, Lantos arra használta elnökségét a külügyi bizottságban, hogy "világszerte erőt adjon az erőtleneknek és hangot adjon azoknak, akiknek a hangát nem hallani".
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter "igazi amerikai hősnek" nevezte Tom Lantost. "Nagyon drága barátom volt, lesújt a távozása" - mondta a washingtoni külügyminisztériumban újságíróknak. Rice úgy fogalmazott: Lantos megtestesítette azt, amikor valakit megfosztanak szabadságától, majd megtalálja azt és kiáll azért, hogy Amerika a szabadságot és jólétet máshol is terjessze.
Hillary Clinton volt first lady, demokrata elnökjelölt-aspiráns és férje, Bill Clinton volt elnök közös nyilatkozatban méltatta Lantos "bátor és hihetetlen életét". "Tom tanúja volt a legszörnyűbb emberi kegyetlenségnek és annak szentelte életét, hogy megállítsa azt" - olvasható üzenetükben.
Az ugyancsak a demokrata párti elnökjelöltségre pályázó Barack Obama illinois-i szenátor is közleményben értékelte az elhunyt képviselő "igazán rendkívüli életét", amelynek során - mint írta - soha nem ingott meg a szabadság és a zsarnoksággal szembeni ellenállás védelmében.
A Ronald S. Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke New York-i közleményében mély megrendüléssel emlékezett meg Lantosról, akiről azt írta: vezető és barát volt világszerte mindazok számára, akik a demokráciáért és az emberi jogokért harcolnak és a zsidó nép, az izraeli állam számára is. "Útmutatóként szolgált közelmúltbeli történelmünk fordulópontjain, a holokauszt alatti, a náci zsarnokság elleni harctól kezdve a szovjet zsidóság jogainak védelméig (...) hangját mindig hallani lehetett" - fogalmazott Lauder.
A Nobel-békedíjas Elie Wiesel - aki Lantoshoz hasonlóan a holokauszt túlélője - a CNN hírtelevízióban úgy nyilatkozott: Tom Lantos "egyike volt a kongresszus azon tagjainak, akiknek a hangjára szükség van (...) bármikor szólt, mindig az áldozatok mellett emelte fel szavát, legyen szó az igazságtalanság, a felejtés, a betegség, a diktatúrák vagy akár az önkényuralmi rendszerek áldozatairól".
Roy Blunt, a képviselőház republikánus képviselőcsoportjának egyik vezető tisztviselője úgy nyilatkozott: Tom Lantosra olyan emberként fognak emlékezni, akit rendkívüli feddhetetlenség és őszinte erkölcsi tartás jellemzett. Olyan köztisztviselő volt, aki soha nem ingott meg abbéli törekvésében, hogy egy jobb, szabadabb és vallásilag türelmesebb világot teremtsen - mondta. Ileana Ros-Lehtinen, a külügyi bizottság rangidős republikánus tagja "végtelenül jóságos és bátor emberként" emlékezett Lantosra.
Maximilian Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció (HAC) elnöke szerint Tom Lantos soha nem habozott, ha a külföldön élő magyar kisebbségek védelméről volt szó, soha nem ingott meg az egész magyar nemzet iránti odaadása. "Személye egyszerűen pótolhatatlan" - fogalmazott a legnagyobb magyar amerikai érdekképviseleti szervezet vezetője. Teleki szerint Tom Lantos munkássága előtt úgy lehet leginkább fejet hajtani, ha követik példáját.
Somogyi Ferenc washingtoni magyar nagykövet közleményben fejezte ki mély megrendülését a halálhír kapcsán. Hangsúlyozta, hogy ő volt a legenergikusabb amerikai képviselő, aki az egyénnek a szabadsághoz és demokráciához való jogáért küzdött, független nemzeti és faji hovatartozásról, vallástól, életkortól és nemtől. Bátran kiállt a határon túli magyar kisebbségek ügyéért. Nagyban segítette az Egyesült Államok és Magyarország közeledését, jelentős mértékben neki köszönhető, hogy a két ország ma egymás szoros szövetségese és barátja - hangsúlyozta Somogyi Ferenc.