A szerb kormányfő kirohanása az EU ellen
Vojiszlav Kostunica szerb miniszterelnök kedden élesen kikelt az EU által Szerbiának felajánlott politikai megállapodás ellen, és a sajtóhoz eljuttatott nyilatkozatában a parlament azonnali összehívását, Koszovóról és az EU koszovói szerepvállalásáról szóló határozat meghozatalát követelte.
Vojiszlav Kostunica csalásnak, félrevezető manővernek minősítette az ajánlatot. Szerinte az csak arra szolgál, hogy elfogadtassa Szerbiával Koszovó függetlenségét. A kormányfő értékelése szerint ugyanis az EU azzal, hogy missziót küld a dél-szerbiai tartományba - az erre vonatkozó, már csak a külügyminiszterek jóváhagyására váró döntés hétfőn született meg Brüsszelben -, végleg az albán szeparatisták oldalára állt, s kiveszi a részét abból, hogy a nemzetközi jog elveinek durva megsértésével egy albán "álállamot" teremtsenek Szerbia területén.
Kostunica már a szerbiai elnökválasztás második fordulója előtt élesen kikelt a megállapodás ellen. Attól tette függővé Borisz Tadics támogatását, hogy az elfogadja-e koalíciós szerződésük módosítását, amelynek értelmében felmondják az EU-val kötött egyezményt, amennyiben az unió missziót küld Koszovóba. Tadics ezt nem fogadta el, s azóta az események felgyorsultak: a misszióról szóló döntés már hétfőn, a megállapodás aláírása előtt megszületett.
A politikai megállapodást Brüsszel mintegy kárpótlásként ajánlotta fel Szerbiának azok után, hogy januárban sem sikerült aláírni az EU-tagság előfeltételének tekintett stabilizációs és társulási egyezményt. A csütörtökön aláírni tervezett okmány ígéretet tartalmaz arra vonatkozóan, hogy az unió segíteni fogja Szerbia közeledését, beleértve ebbe a tagjelölti státus megadását is.