Brüsszel üdvözli Borisz Tadics győzelmét
Az EU soros szlovén elnökségének nyilatkozata szerint a szerb nép megerősítette az ország demokratikus és európai irányvonalának támogatását. Nikolics orosz-orientációjával szemben - az EU azt reméli - marad a Brüsszel felé elkötelezett Tadics-vezetés.
Borisz Tadics Brüsszel megkönnyebbül © B92 |
Az Európai Unió országainak többsége általános vélekedés szerint röviddel kikiáltása után elismeri majd az új, független Koszovót, de az unió 1800 fős, rendőrökből és igazságügyi tisztviselőkből álló missziót kíván küldeni a helyszínre, azzal a feladattal, hogy a jogállamiság medrében tartsák a koszovói politikai folyamatokat.
Csütörtökön az EU - egy héttel ezelőtt külügyminiszteri szinten kinyilvánított szándéka szerint - politikai megállapodást kíván aláírni Belgráddal, amely megerősítené azt a célkitűzést, hogy Szerbia jövője az európai integrációban legyen. A megállapodás kitérne a vízumkönnyítésre is. Vuk Jeremic szerb külügyminiszter akkor üdvözölte az unió ajánlatát.
A Tadic győzelmét üdvözlő szlovén elnökségi közlemény egyfelől kitér arra, hogy az unió a szerb EU-tagjelölti státus irányába tett lépéseket is meg kívánja gyorsítani, másfelől azonban újra leszögezi: Belgrádnak fokoznia kell erőfeszítéseit annak érdekében, hogy a még rejtőzködő háborús bűnösöket átadják a hágai nemzetközi törvényszéknek.
Magyarország egyértelműen üdvözli Boris Tadic győzelmét a vasárnapi szerb elnökválasztáson, az eredmény fontos a vajdasági magyarok és Koszovó szempontjából is - mondta Göncz Kinga külügyminiszter hétfőn az MTI-nek. Egyértelműen üdvözöljük az eredményt és egész Szerbia, kapcsolataink és a vajdasági magyarok szempontjából egyaránt nagyon fontosnak tartjuk. Magyarország nyitott minden további együttműködésre - közölte Göncz Kinga. Hozzátette: vasárnap este már gratulált is szerb partnerének. A magyar diplomácia vezetője szerint Boris Tadic kampánya egyértelművé tette, hogy erős marad Szerbia európai elkötelezettsége. Hozzátette: győzelme azt jelenti, hogy a Szerbiában élő emberek is úgy gondolják, az országnak az európai uniós integráció az útja. Az MTI kérdésére kitért arra is, hogy a koszovói állam elismerésében Magyarország nem lesz az elsők között, de "az európai mainstreammel fogunk tartani". Hangsúlyozta: az egyeztetések még folynak az EU-ban.