2008. január. 24. 19:25 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 24. 19:24 Világ

Lopásra kényszerített román gyerekeket mentett a Scotland Yard

Tizenegy - lopásra és koldulásra kényszerített - román gyereket mentett ki egy bűnbanda karmaiból, és helyezett gondozásba csütörtökön a brit rendőrség.

A bűnbandához tartozás gyanújával őrizetbe vettek huszonöt román állampolgárt a Londonhoz közeli Slough városban - közölte a Scotland Yard. Román rendőrök is részt vettek a brit rendőrség hajnali akciójában. A gyerekeket átadták brit szociális intézményeknek, amelyek megpróbálják felvenni a kapcsolatot a szülőkkel, hogy visszajuttassák hozzájuk a kicsiket.

London Westminster körzetében elkövetett kisebb lopások sorozatának ügyében nyomozva észlelte a rendőrség, hogy szervezett bűnbandák egyre nagyobb számban használnak fel gyermekeket bűncselekmények elkövetésére. Steve Allen, Westminster körzet rendőrségének parancsnoka, az akció vezénylője szerint szegény romániai családok adják át gyermekeiket a bűnbandáknak fizetség reményében. "Bizonyítékunk van arra, hogy szervezett bűnözői hálózatok kihasználják, kizsákmányolják saját közösségük legsebezhetőbb tagjait" - mondta. Szavai szerint a bandák betanítják arra a gyerekeket - köztük tízévesnél is fiatalabbakat - , hogy a londoni metróhálózaton vagy a város legforgalmasabb utcáin ragadják ki utasok, illetve járókelők kezéből táskáikat, vagy lopják ki zsebükből értéktárgyaikat.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.