2008. január. 07. 22:05 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 07. 19:50 Világ

Koszovó februárban kikiáltja függetlenségét

Koszovó a jövő hónapban kikiáltja függetlenségét, a legfontosabb, hogy a dél-szerbiai tartomány függetlenné válása békésen valósuljon meg - jelentette ki Richard Holbrooke hétfőn az MTV Az Este című műsorában.

Az Egyesült Államok volt államtitkár-helyettese, ENSZ-nagykövete, a délszláv háborúk idején a balkáni amerikai politika egyik fő alakítója szerint Szerbia és Oroszország elutasítja majd a többségében albánok lakta dél-szerbiai tartomány függetlenségének kikiáltását. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és a legtöbb európai uniós ország (viszont) el fogja ismerni (a független) Koszovót - tette hozzá.

"Magyarország nyilvánosan azt jelezte, hogy szintén ebbe az irányba kíván elmozdulni, tehát Magyarország is elismerné Koszovót" - mondta Holbrooke. Ez nagyon fontos - fűzte hozzá -, mert Magyarország az egyik olyan ország, amely a legközelebb fekszik ehhez a területhez, és magyarok nagy számban élnek az észak-szerbiai Vajdaság tartományban. Megjegyezte, hogy Szerbiában több magyar él, mint ahány szerb Koszovóban. Holbrooke szerint (Koszovó függetlenségének kikiáltása után) a tartományban maradnak a már ott állomásozó NATO-erők, az Európai Uniónak pedig gazdasági támogatást, segélyt kell biztosítania a tartománynak.

A politikus döntőnek minősítette, hogy a tartomány függetlenné válása békésen valósuljon meg. Ehhez szerinte az európai országoknak - Oroszországot is beleértve - biztosítaniuk kell, hogy a szerbek ne idézzenek elő még egy fegyveres válságot. Holbrooke nem lát garanciát arra, hogy Koszovó függetlenné válása békésen valósul meg; mindenképpen Szerbia elnökén és miniszterelnökén múlik, hogy ne tegyenek semmilyen provokatív lépést. Az albánoknak is nagy a felelősségük: garantálniuk kell a szabadságjogokat, a vallási jogokat és az ott élő szerb kisebbség vagyonát - fűzte hozzá.

Az Egyesült Államokban tartó előválasztási kampánnyal, az elnökjelöltségre pályázó politikusok versengésével kapcsolatban Holbrooke - jelenleg Hillary Clinton demokrata párti szenátor külpolitikai főtanácsadója - többek között elmondta: mindenképpen azt a demokrata párti elnökjelöltet támogatja majd, akit az előválasztások során végül megválasztanak. A politikus meglátása szerint a republikánus párti jelöltek között még nagyon nyílt a verseny, amely a demokrata pártiak oldalán Barack Obama szenátor és Hillary Clinton között dől majd el. Holbrooke röviden ismertette a kért párt álláspontja közötti különbséget, köztük az Irakkal összefüggő nézeteltéréseket, de megjegyezte, hogy Afganisztán tekintetében például nincs különbség a két párt között.

Ennek kapcsán megjegyezte, hogy az Egyesült Államokban nagyra értékelik Magyarország afganisztáni közreműködését. "Ma mind a külügyminiszterükkel, mind a miniszterelnökükkel beszéltünk erről, hiszen a PRT-k, a tartományi újjáépítési csoportok Baglán tartományban nagyon nagy erőfeszítést jelentenek Magyarország részéről" - mondta.

Magyarország gazdasági és politikai helyzetéről szólva többi között annak a véleményének adott hangot, hogy Magyarország működő demokrácia, ahol "nincs már kommunizmus, az ország már nem megosztott, normális politikai folyamatok zajlanak", s bár a politikai viták és alkuk "időről időre csúnyák lehetnek", de "erről szól a demokrácia".
Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.