2008. január. 05. 11:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 05. 11:57 Világ

A békés rendezésről tárgyaltak Kenyában

A kenyai elnökválasztást követően kirobbant súlyos helyzet békés rendezéséről tárgyalt szombat reggel a kenyai fővárosban, Nairobiban előbb az ellenzék vezérével az amerikai külügyminisztérium afrikai ügyekkel foglalkozó államtitkár-helyettese.

Jendayi Frazer és az ellenzéki vezető Raila Odinga megvitatták, hogy miképpen lehet rendezni a válságot. A találkozón Odinga újólag követelte, hogy ismételjék meg a december 27-ei elnökválasztást, de más javaslatokkal is szolgált.

Az AP amerikai hírügynökség jelentése szerint a megbeszélést követően az amerikai diplomata tárgyalt Mwai Kibaki elnökkel is. Ezt más források egyelőre nem erősítették meg, de az biztos, hogy Frazer - még hétfői elutazása előtt - találkozni akar Kibakival. 

Sean McCormack, az amerikai külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy Jendayi Frazer küldetése kiegészíti azokat a nemzetközi erőfeszítéseket, amelyek a békés rendezést szorgalmazzák. Desmond Tutu, Nobel-békedíjas dél-afrikai egyházi vezető korábban megbeszélést folytatott Kibaki elnökkel, valamint az  elnökválasztási győzelmét el nem ismerő, csalásokat emlegető Odingával. Mindkét kenyai politikus hangoztatta, hogy nyitott a tárgyalásokra. 

A kenyai választási bizottság a múlt vasárnap jelentette be, hogy a december 27-i elnökválasztás győztese Mwai Kibaki hivatalban lévő elnök, aki szoros versenyben győzte le az ellenzék jelöltjét, Raila Odingát. A már az eredmény kihirdetése előtt megkezdődött szórványos összetűzések és zavargások még aznap, a hivatalos eredmény kihirdetése után öltöttek nagyobb méretet. Azóta a tiltakozásokban és rendbontásokban legalább 360 ember vesztette életét, és 250 ezer ember kényszerült lakhelyének elhagyására.

A rendőrség szombaton a tengerparti Mombasában könnygázgránátokat lőtt ki, hogy feloszlasson egy tüntetést. A több tucatnyi ember azt kiabálta, hogy Kibakinak távoznia kell a hatalomból. Mwai Kibaki elnök pénteken úgy nyilatkozott, hogy csak akkor hajlandó elfogadni a választások megismétlésére vonatkozó ellenzéki követelést, ha ezt a bíróság rendeli el.

Ha a legfelsőbb bíróság - törvénytelennek minősítve - megsemmisítené az elnökválasztás eredményét, akkor új választásokat kellene kiírni. Az ellenzék azonban nem hiszi, hogy ezt megtenné az a testület, amelynek tagjai jórészét Kibaki nevezett ki, másrészt a különböző jogi eljárások miatt a folyamat évekig eltarthatna. 

Független vizsgálatot javasolt pénteken a Human Rights Watch (HRW) nevű, az emberi jogokat védő nemzetközi szervezet a kenyai választások ügyében, mert úgy tartja: ennek hiányában az a veszély fenyeget, hogy a kelet-afrikai országot újabb erőszakhullám önti el. 

Georgette Gagnon, a szervezet Afrika-részlegének a vezetője emlékeztetett arra, hogy a súlyos zavarások azért törtek ki, mert a december 27-én megrendezett elnökválasztáson az ellenzék szerint csalás történt. A HWR-illetékes szerint ezért független vizsgálatra és a szavazatok átlátható újraszámlálására van szükség.

 

 

Hirdetés