2007. december. 30. 15:06 MTI Utolsó frissítés: 2007. december. 30. 17:38 Világ

Szaddámra emlékeztek kivégzése évfordulóján

Szigorú biztonsági intézkedések mellett visszafogott megemlékezést tartottak vasárnap Szaddám Huszein egykori hívei az egy évvel ezelőtt kivégzett iraki exdiktátor Audzsa faluban lévő sírjánál.

Arab törzsi vezetők és a térségből származó diákok Korán-idézeteket szavaltak az egykori elnök sírjánál, Huszein szülőfalujában. Az évforduló alkalmából a falu utcáit Huszein-portrékkal plakátolták ki, és a hangosbemondókból Korán-idézetek hangzottak fel. 

"Egyszerű megemlékezést tartunk, hogy lerójuk tiszteletünket egy olyan elnök előtt, aki megvédelmezte és megőrizte Irak és az iraki nép méltóságát" - mondta annak a törzsnek a vezetője, amelyhez az exdiktátor tartozott.

A megemlékezés alatt számos rendőr járőrözött Audzsában és a régi rezsim fellegvárának tartott szomszédos Tikrítben. "Rendkívül szigorú biztonsági intézkedéseket hoztunk, és készen állunk bármelyik pillanatban beavatkozni" - mondta a biztonsági erők egyik helyi illetékese. Tikrítben vasárnapra virradóra fekete festékkel több épület falára Szaddám Huszeint éltető feliratokat mázoltak. 

Az iraki fővárosban is kifüggesztették az egykori diktátor arcképét a szunnita Adhamíja negyedben, ahol Huszein 2003 áprilisában utoljára jelent meg a nyilvánosság előtt. Az iraki média ugyanakkor egyáltalán nem foglalkozott a megdöntött elnök kivégzésének első évfordulójával. 

Szaddám Huszeint népirtás és emberiesség elleni bűncselekmények miatt ítélte halálra egy iraki bíróság. A volt diktátort 2006. december 30-án akasztották fel két vádlott-társával együtt. A kivégzés körülményeit utólag több bírálat érte a nemzetközi közösség részéről. 

Vasárnapi médiaértesülések szerint Núri al-Máliki iraki kormányfő "rutinjellegű" orvosi kivizsgálásra Londonba utazott. A síita miniszterelnök "kimerülten, de jó egészségben" kezdte meg az utazást szombaton, és a tervek szerint hamarosan visszatér Bagdadba.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?