A hírszerzési jelentés csapást mért a Bush-kormány Irán-politikájára
Kárt okozhat a Bush-kormány Irán-politikájának a perzsa állam atomprogramjával kapcsolatos hírszerzési jelentés - írták kedden amerikai lapok.
Irán nemzetközi diplomáciai nyomásra 2003 őszén felhagyott atomfegyver-fejlesztési programjával - tartalmazza a 16 amerikai hírszerző szervezet közös, úgynevezett nemzetbiztonsági értékelése, amelyből előző nap közöltek részleteket.
A The Washington Post szerint a jelentés csapás az elnök Teheránnal szembeni politikájára. A The New York Times azt írta, hogy átalakulhat a Bush-adminisztráció közel-keleti politikája, amelynek eddig az iráni atomprogram leállítása volt az egyik sarokköve.
A washingtoni újság emlékeztet: Bush elnök ősszel azzal keltett világszerte feltűnést, hogy harmadik világháborúval fenyegetett arra az esetre, ha atomfegyver birtokába jut Irán. Az elnök azonban már legalább egy-két hónappal korábban megkapta a most nyilvánosságra hozott hírszerzői értesülést, amely szerint Irán lényegében leállította atomfegyverprogramját.
A liberális lap szerint a jelentés nyilvánosságra kerülése nemcsak a Bush-kormány éles Irán-ellenes retorikája alól húzta ki a talajt, de megtorpedózhatja az újabb nemzetközi szankciókat sürgető Washington törekvéseit is. Az újság továbbmegy: a kémszervezetek közös értékelése nyomán le kell venni a napirendről azt a mindeddig lebegtetett lehetőséget, hogy az Egyesült Államok esetleg megelőző katonai csapást mér iráni atomlétesítményekre.
A The New York Times idéz a hírszerzési jelentésből, amely szerint Teherán folytatja a szerinte polgári célú urándúsítást, nyitva hagyva annak a lehetőségét, hogy atomfegyvert állítson elő. A dokumentum szerint "nem tudni, hogy (Irán) jelenleg törekszik-e atomfegyver kifejlesztésére".
Az újság felhívja a figyelmet: a most nyilvánosságra került jelentés ellentétes a korábbi, 2005-ös hírszerzési értékeléssel. Az amerikai felderítés akkori összefoglalója azt állapította meg, hogy Irán titkos fegyverkezési programot folytat, amelynek része az atomfegyver készítését szolgáló urándúsítás. Az újság szerint nem világos, hogy az amerikai hírszerzés miért változtatta meg értékelését, és mikor juthatott az ezt megalapozó új információkhoz. Névtelenséget kérő tisztviselők szerint fedett ügynökök a nyáron szereztek olyan információkat, amelyek a korábbi álláspont felülvizsgálatát eredményezték.