Peking cáfol: szándékosan nem adtak engedélyt az amerikai hajónak
Nem félreértés volt, hogy Peking a múlt héten nem járult hozzá egy amerikai repülőgép-hordozó és kísérő hajói hongkongi kikötéséhez - jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Liu Csien-csao (Liu Jianchao) külügyi szóvivő.
A szóvivő kifejtette: egy washingtoni jelentés helytelenül tartalmazta azt, hogy Jang Csie-cse (Yang Jiechi) kínai külügyminiszter "félreértésnek" nevezte az incidenst.
Liu szerint a kínai-amerikai kapcsolatoknak "kárt okoznak az elhibázott washingtoni lépések". A szóvivő konkrétan a dalai láma amerikai kitüntetését, illetve a Tajvannak szánt fegyvereladásokat említette, ám azt nem állította, hogy közvetlen összefüggés lenne e lépések és az amerikai hálaadás ünnepe előtti incidens között.
Dana Perinit, a washingtoni Fehér Ház szóvivőjét meglepte a kínai fél magyarázata. "(George Bush) elnök nem ezt a következtetést vonta le a (Janggal folytatott) tegnapi találkozón. (...) Az elnöknek azt mondták, hogy kommunikációs hiba történt, ami félreértéshez vezethetett" - mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy szeretnék, ha a kínai fél tisztázná az álláspontját.
A USS Kitty Hawk és kísérő hajói, köztük egy csapásmérő atom-tengeralattjáró a hálaadás ünnepe alkalmából akart horgonyt vetni, és négy napot eltölteni Hongkong kikötőjében. Peking az utolsó pillanatban elutasította, majd miután az amerikai hajók már elhagyták a térséget, "humanitárius megfontolásból" mégis jóváhagyta a kikötést. A Kitty Hawk ekkor azonban már nem fordult vissza, hanem hazatért Japánban lévő állomáshelyére.
Az incidens nem tett jót az egyébként sem felhőtlen amerikai-kínai viszonynak. Washington és Peking az utóbbi hónapokban kemény kereskedelmi vitákat folytatott egymással, és a két nagyhatalom nem ért egyet az iráni atomprogrammal kapcsolatos fellépés mikéntjében sem.