Föld alatt pusztított tűz a szénlelőhelyen
Egy szénlelőhelyen több mint 50 éve pusztító föld alatti tüzet oltottak el Kína északnyugati részében - jelentette szerdán az állami média.
A tűzben az elmúlt évtizedekben közel 12,5 millió tonna szén égett el a Terak szénmezőn, Urumcsi (Urumqi) városban, az autonóm Hszincsiang (Xinjiang) tartomány központjában. A tűzoltók sikeres akciója hozzávetőleg 651 millió tonna nyersanyagot mentett meg.
A szénben különösen gazdag tartományban a kőszénrétegek több kilométer mélységben húzódnak a föld alatt, így a tüzeket évtizedeken, sőt évszázadokon keresztül tudják táplálni. A felszínen vagy közvetlenül a felszín alatt parázsló tüzek évezredek óta formálják a tartomány tájképét. A szénkészletek égése nyomán sűrű füst sötétíti el az eget, mérgező gázok szabadulnak fel, és helyenként a föld is beomolhat, ahogy a szén hamuvá válik a földfelszín alatt.
A kormány tervezi további tüzek eloltását is, hiszen az égés során értékes erőforrások pusztulnak el egy olyan országban, amely a szénből fedezi energiaigényének háromnegyedét. Az északi Sanhszi (Shanxi) tartomány után Hszincsiang az ország második legnagyobb széntermelő vidéke, évi 50 millió tonnával.