2007. november. 05. 09:07 Utolsó frissítés: 2007. november. 05. 09:14 Világ

Oroszországot támadja a grúz elnök

Oroszországot vádolta Mihail Szaakasvili grúz elnök a Tbilisziben negyedik napja tartó tüntetések megszervezésével egy helyi idő szerint vasárnap este sugárzott tévéinterjújában.

Az elnök elutasította az egyesült ellenzék követelését, hogy a választásokat az alkotmányban rögzített időpontban, tavasszal tartsák meg, s szintén Oroszországot vádolta meg azzal, hogy e követelés mögött áll. Azt mondta, Grúziának van esélye területi épsége helyreállítására, vagyis az elszakadt köztársaságok visszacsatolására.
A grúz kormány nem enged az ellenzéki tüntetők zsarolásának, és nem teljesíti azt a kérésüket, hogy a Kaukázuson túli országban előrehozott választásokat írjanak ki - szögezte le Mihail Szaakasvili. "Helyhatósági és törvényhozási választások 2008 őszén lesznek, akkor, amikorra azokat az alkotmány előirányozza. Senki sem tud bennünket zsarolni" - hangoztatta az államfő. Az ellenzéki vezetők felháborodással fogadták az elnök szavait, s a tüntetés hétfőn déli folytatására szólítottak fel.

A grúz ellenzék pénteken 50 ezer embert mozgósított, és a megmozdulás résztvevői eleinte a választások előrehozását kérték, de másnap már igaz az alacsonyabb számú tüntető Szaakasvili lemondását követelte.    

Az ellenzék sorain belül olyan hangok is hallatszanak, hogy az államfő igyekezzék kompromisszumra jutni a belpolitikai válság megoldása érdekében, de Szaakasvili vasárnap esti zsarolást elutasító szavai tovább fokozták a feszültséget, és a legradikálisabb kormányellenes erők leszögezték: téved az elnök, ha azt hiszi, hogy a távozását követelő erők meghátrálnak. "Sajnos az elnök úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja a nép óhaját" - fogalmazott egy ellenzéki politikus.

A Tbilisziben felvonuló tömeg vasárnap este egyébként már Szaakasvili televíziós beszéde előtt szorgalmazta, hogy a tüntetéshullámot terjesszék ki az ország egész területére.

Eduard Sevardnadze volt államfő, akinek hatalmát négy éve éppen Szaakasvili mozgalma döntötte meg, a Rusztavi-2 televíziós állomásnak nyilatkozva a megegyezést tartotta elfogadható megoldásnak.

Hirdetés