2007. október. 11. 10:37 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 11. 10:46 Világ

A doppingoló Marion Jones-tól vb-érmeit és pénzdíjait is visszavehetik

Nem csak a 2000-es sydneyi olimpián, hanem az azt követő időszakban szerzett világbajnoki érmeit, valamint pénzdíjait is visszakövetelheti a doppingvétségét elismerő amerikai Marion Jones-tól a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF).

Marion Jones a múlt héten ismerte el, hogy 2000-ben és 2001-ben tiltott szert használt. Ezen időszak alatt a sydneyi olimpián három arany- (100 és 200 m, 4x400 m váltó) és két bronz- (4x100 m váltó és távol), a 2001-es edmontoni világbajnokságon két arany- (200 m és 4x100 m váltó), valamint egy ezüstérmet (100 m) szerzett. Ráadásul 2001-ben és 2002-ben részesült a Golden League-sorozat fődíjasainak járó egymillió dollárból is. Az IAAF arra készül, hogy az égisze alatt rendezett viadalokért kapott fellépési díjakat, jutalmakat és egyéb járandóságokat visszaperli Jones-tól, akinek számos rekordját is törölhetik, és minden bizonnyal soha többé egyetlen vb-re és olimpiára sem kaphat majd akkreditációt semmilyen minőségben.

Jones - aki pénteken lesz 32 esztendős - hétfőn elfogadta a rá kiszabott kétéves eltiltást, ami szimbolikus, hiszen már korábban bejelentette visszavonulását, s egyben elismerte, hogy évekig hazudott a doppingvádakkal kapcsolatban.

Az amerikai sztár vallomásának vannak egyéb következményei: kérdés, 2000-ig visszamenőleg a Jones mögött végzők előbbre kerülnek-e egy hellyel. Például a Sydney-ben 100 méteren eredetileg második görög Ekaterini Tanu előléphet-e aranyérmessé úgy, hogy a 2004-es athéni játékokon ő volt az egyik botrányhős, mert nem jelent meg doppingvizsgálatokon és később őt is eltiltották.

"Az általánosan elfogadott szabály szerint, ha kizárnak valakit, akkor a mögötte végzők egy hellyel előrébb kerülnek. De a mostani eset nem ilyen egyszerű" – jegyezte meg Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) alelnöke, német jogász, aki az ügyben eljáró háromtagú fegyelmi bizottságot is vezeti. Szakértők szerint az sem kizárható, hogy Tanu nem kapja meg Jones aranyérmét, s az első hely betöltetlen marad.

Állást kell foglalni arról is, hogy a váltóban Jones-szal futó atlétatársaknak vissza kell-e szolgáltatniuk az érmeiket. Sydneyben Jones mellett Jearl Miles-Clark, Monique Hennagan, Tasha Colander-Richardson és Andrea Anderson nyert a 4x400-as stafétával, míg a harmadik helyen záró 4x100-as váltóban futott még Chrystie Gaines, Torri Edwards, Nanceen Perry és Passion Richardson. Edwards és Gaines azóta szintén fennakadt a doppingvizsgálaton.

A NOB végrehajtó bizottsága legközelebb decemberben ülésezik, de Jacques Rogge elnök fel is gyorsíthatja az ügymenetet.

Hirdetés