Románia: megbukott a bizalmatlansági indítvány
Megbukott a román parlamentben szerdán az a bizalmatlansági indítvány, amelyet a Szociáldemokrata Párt (PSD) nyújtott be a liberális Calin Popescu Tariceanu kormánya ellen.
A szenátus és a képviselőház együttes ülésén csak 220-an szavaztak a kormánybuktató kezdeményezés mellett, vagyis tizenkettővel kevesebben, mint amennyire elfogadásához szükség lett volna (a 462 honatyának a felére, plusz egy főre, azaz 232 szavazatra). A jelenlévő 433 személy közül 372 adott le érvényes szavazatot, az indítvány ellen 152-en voksoltak. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alkotta koalíció így a helyén marad.
A nap folyamán elterjedt a hír, hogy a szociáldemokraták és a demokraták (PD) kiegyeztek egymással egy jövendő közös kormányzásról. Úgy tűnik azonban, hogy többen éppen e két párt soraiból voksoltak saját pártjuk álláspontja ellen. Bogdan Olteanu, a képviselőház liberális elnöke a szavazás után úgy fogalmazott: a történtek arról tanúskodnak, hogy az említett két alakulaton belül a honatyák másként gondolkodnak, mint pártvezetőik.
Mircea Geoana szociáldemokrata pártvezér szigorú elbánást helyezett kilátásba a pártfegyelmet megsértőkkel szemben. Kijelentette továbbá, hogy a kormány e pillanattól fogva a szociáldemokrata párt "totális ellenzékiségével" lesz kénytelen szembenézni. "A Tariceanu-kormánynak semmi esélye a túlélésre" - állapította meg.
Tariceanu szerdai "védőbeszédében" kormánya sikeres területeit emelte ki, így az oktatás, az egészségügy és a mezőgazdaság reformját, a gazdasági növekedést, valamint az életszínvonal emelését. Ígéretet tett arra, hogy tárgyalásokat kezd a pártokkal a nyugdíjemelés határidejének előbbre hozásáról. Ezzel éppen a szociáldemokraták korábbi követelésének akart eleget tenni.
Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke elmondta: a következő időszakban a jelenleg kisebbségben lévő kormány számára parlamenti többséget kell kialakítani, ennek érdekében egyezséget lehetne kötni a szociáldemokratákkal. Szerinte a következő hónapokban az eddiginél stabilabb időszakra lehet számítani, hiszen ki lehet dolgozni egy jó költségvetést 2008-ra, készülni lehet az európai parlamenti választásokra, az RMDSZ miniszterei pedig végigvihetik az általuk elindított fejlesztési programokat.