2007. szeptember. 27. 10:12 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 27. 10:08 Világ

Grúziai leleplezések: kivel jár jobban Oroszország?

Szinte minden orosz lap nagy figyelmet szentelt Iraklij Okruasvili volt grúz védelmi miniszter leleplezéseinek, s azt találgatta, milyen következményekkel járhatnak ezek, valamint a nyilatkozó ambíciói a térség és Oroszország számára.

Az ellenzékben lévő és elnöki babérokra törekvő Okruasvili kedden az Imedi grúz tévéállomás élő műsorában többek között azzal vádolta Mihail Szaakasvili elnököt, hogy 2005-ben utasította a belügyminisztériumot Valerij Gelasvili ellenzéki képviselő "megbüntetésére". (Az illetőt alaposan összeverték fényes nappal, a tettesek soha nem lettek meg.)

Okruasvili arról is beszámolt, hogy Tbilisziben tavaly tavasszal tervet dolgoztak ki a Grúziától 1992-ben háborúval elszakadt Dél-Oszétia elfoglalására. Elmondta, hogy az elnök és családja dollár milliárdokkal rendelkezik, egyebek mellett az elnöké a grúz vasúttársaság, családtagjai pedig több jelentős cég mellett a grúz fegyvervásárlásokat is ellenőrzik.

A volt védelmi miniszter kijelentette: Zurab Zsvanyija volt kormányfő nem abban a lakásban hunyt el, ahol 2005 februárjában rátaláltak. (A kormányfő halálát a hatóságok baleset okozta gázmérgezésnek tulajdonították, de családjainak máig meggyőződése, hogy megölték.) Végül Okruasvili azt állította, hogy Szaakasvili megrendelte Badri Patarkacisvili ismert üzletember megölését. Patarkacisvili ezt humorral fogadta: mostantól takarékoskodhat a testőrségen, mert aligha meri bárki bántani - mondta.

A Kommerszant című lap arra mutatott rá, hogy Okruasvili közvetlenül az előtt szólalt meg, hogy Szaakasvili beszédet mondott az ENSZ közgyűlés ülésszakán. A grúz elnök beszédében Moszkvát szándékozta bírálni a Grúziától elszakadt Abházia és Dél-Oszétia támogatása miatt, de a leleplezések elvették mondandója élét. Az újság úgy véli, Okruasvilit Moszkva egyszeri fegyverként fogja felhasználni az Oroszországgal szemben kevéssé barátságos Szaakasvili ellenében.

Egy másik kommentárban ugyancsak a Kommerszant úgy vélte: a Kreml aligha segít Okruasvilinek elnöki ambíciói beteljesülésében, már csak azért sem, mert köztudottan héja, kemény álláspontot képviselő politikus, s ha a békés Szaakasvili helyére lépne, az elkerülhetetlenül újabb háborúhoz vezetne a térségben.

Az Izvesztyija nyíltan felteszi a kérdést, hogy ki jobb Oroszországnak, Szaakasvili, vagy Okruasvili. Arra a következtetésre jut, hogy Okruasvilihez képest Szaakasvili békegalambnak tűnik. De létezik egy másik logika is: "Minél rosszabb, annál jobb".

Ha Okruasvili hatalomra kerül, hamar a végletekig túlhajtja előde minden kezdeményezését, radikalizmusával eltaszítja előbb a Nyugatot, aztán a grúzokat, nem tudja visszaszerezni sem Abháziát, sem Dél-Oszétiát, a gazdasági problémákat csak elmélyíti, s akkor pedig az új választásokon eséllyel indulhat az a politikus, aki már nem az oroszellenességet igyekszik meglovagolni, az ellenségeskedés helyett az együttműködést ápolja majd - írta az Izvesztyija.

Hirdetés