A külügybe kérették a szlovák nagykövetet
A Külügyminisztériumba kérették Szlovákia magyarországi nagykövetét a Benes-dekrétumok megerősítése miatt - mondta Horváthné Fekszi Márta, a tárca államtitkára.
"Juraj Migas nagykövetet a Benes-dekrétumok múlt heti pozsonyi parlamenti megerősítése miatt kérettem be és erőteljesen, határozottan leszögeztem számára a magyar álláspontot. Elmondtam, hogy ez a határozat ellentétes nemcsak a közöttünk lévő, elmúlt hónapokban lezajlott, a jövőbeli együttműködést lényegesen meggyorsító és minden területre kiterjedő, a két miniszterelnök közötti megegyezéssel, de ellentétben áll az egyetemes emberi jogokkal, értékekkel is" - mondta Horváthné Fekszi Márta.
Az államtitkár emlékeztette a nagykövetet, az Európai Parlament (EP) már 1993-ban határozatot hozott a Benes-dekrétumok ügyében, és az egyebek mellett tartalmazta, hogy a határozat kerüljön ki a szlovák jogrendből. Az EP egy 2002-es tanácsadói véleménye szintén ellentétesnek minősítette a dekrétumokat az emberi jogokkal és a demokráciával - tette hozzá.
Horváthné Fekszi Márta azt mondta, a magyar kormány, a politikai és közélet nem tudja csupán szlovák belpolitikai ügyként kezelni a Benes-dekrétumok megerősítését. A szlovák nagykövet a megbeszélésen azt hangsúlyozta, hogy Szlovákia belpolitikai ügynek tekinti a kérdést, és a döntést nem a szlovák kormány, hanem a parlament hozta. Magyarország reméli, Szlovákia pozitív üzeneteket küld majd és hangsúlyozni fogja, hogy szeretné teljesíteni a közös cselekvési tervet - fűzte hozzá a külügyi államtitkár.
Az MTI azon kérdésére, Magyarországnak milyen eszközei maradtak még arra, hogy tiltakozzon a döntés ellen, az államtitkár azt mondta: a magyar diplomácia dolgozik a háttérben, emellett az Európai Parlament lehet még az a fórum, ahol megfelelő iránymutatás születhet.
Horváthné Fekszi Márta már pénteken bekérette volna a szlovák nagykövetet, de a múlt hét végi V4-es államfői találkozó miatt a diplomáciai képviselő csak hétfőn ért rá.
A szlovák parlament csütörtökön határozatban szentesítette a felvidéki magyarok és a németek II. világháború utáni meghurcoltatását törvényesítő Benes-dekrétumok érinthetetlenségét.
A kormányhoz tartozó nacionalista erő, a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) indítványa nyomán immár törvény által védett dekrétumok alapján az akkori Csehszlovákiában a magyarokat és a németeket megfosztották állampolgárságuktól, kitelepítették, csehországi kényszermunkára hurcolták el őket, s történt mindez a kollektív bűnösség elve alapján, amely elv az Európai Unió számára deklaráltan elfogadhatatlan. Slota pártja a szlovák parlamenti pártok erőteljes támogatásával, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) törekvéseinek ellenében érte el a dekrétumok érinthetetlenségének törvényesített védelmét.
A szlovák döntés ellen a magyar köztársasági elnök, a kormányfő és az Országgyűlés elnöke is tiltakozott. Emellett a parlamenti pártok is elítélték a döntést, csakúgy mint a magyar európai parlamenti képviselők.