Amerikai célpontokat támadott volna meg a németországi Dzsihád Unió
Németországban lévő amerikai katonai és polgári célpontok ellen terveztek terrortámadásokat azok a személyek, akiket kedden vettek őrizetbe a német hatóságok – közölte Monika Harms szövetségi főügyész és Jörg Ziercke, a Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) elnöke.
A szerdán Karlsruhéban tartott közös sajtóértekezleten megerősítették, hogy három, egyértelműen iszlám hátterű gyanúsítottról - két, az iszlám vallásra áttért német és egy török állampolgárról - van szó, akik ellen időközben már letartóztatási parancsot adtak ki. További öt gyanúsított személy ellen pedig folyik a nyomozás.
A szóban forgó személyek a gyanú szerint a Dzsihád Unió elnevezésű terrorszervezet német sejtjének tagjai. A korábban elsősorban Közép-Ázsiában tevékenykedő, de az utóbbi időben Európát mind inkább célba vevő szervezet szoros kapcsolatban áll az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal. A gyanúsítottak korábban állítólag Pakisztánban kaptak kiképzést. Harms és Ziercke szerint a talált robbanóanyagok arról tanúskodnak, hogy a gyanúsított személyek a 2004. márciusi, madridi és a 2005. júliusi, londoni merényleteknél is pusztítóbb erejű robbantásokat hajthattak volna végre.
A BKA elnöke megerősítette, hogy a hatóságok többhónapos nyomozás után kedden az észak-rajna-vesztfáliai Oberschledornban vették őrizetbe a szóban forgó személyeket. A GSG9 elnevezésű elitegység bevetésével végrehajtott akció során lövöldözés tört ki, és egy rendőr könnyebben megsebesült.
Ziercke és Harms egyértelműen nem erősítette meg azokat a korábbi értesüléseket, hogy a tervezett terrortámadások elsődleges célpontja a frankfurti repülőtér és a ramsteini amerikai katonai támaszpont lett volna. Feltételezésük szerint a letartóztatott személyek mindenekelőtt amerikai katonai és polgári létesítmények, továbbá repülőterek ellen támadások sorozatát tervezték, amelyek számos polgári áldozatot követelhettek volna. A szövetségi főügyész és a bűnügyi hivatal vezetője egyaránt azt hangoztatta, hogy az iszlám hátterű, az Egyesült Államokkal szembeni gyűlölet által motivált merényletek előkészítése a hatóságok tudomása szerint a tavalyi év vége óta folyt, de a bűnüldöző szervek szinte kezdettől fogva több száz fős kontingenssel követték nyomon a gyanúsítottakat, s ellenőrizték minden lépésüket. A lakosság - mint fogalmaztak - egy pillanatra sem volt veszélyben.
Az őrizetbe vétel előtt a szövetségi, illetve tartományi hatóságok több tartományban mintegy harminc olyan létesítményt, illetve épületet átkutattak, amelyeket az őrizetbe vett személyek a tervezett merényletek előkészítése során használtak. Több helyütt nagy mennyiségű robbanóanyagra, illetve gyújtószerkezetekre, továbbá a robbanószerekhez szükséges vegyi anyagokra bukkantak. Mindennek nyomán arra a következtetésre jutottak, hogy a terrorista tevékenységgel gyanúsított személyek gépkocsikba rejtett pokolgépekkel kívánták a merényleteket elkövetni, s a madridi, illetve a londoni terrortámadások során bekövetkezett - összességében több száz halálos áldozatot követelő - pusztításoknál nagyobb veszteséget okozhattak volna.
Angela Merkel kancellár a karlsruhei bejelentés kapcsán hangsúlyozta: a tervezett merényletkísérletek arról tanúskodnak, hogy Németországnak "nem absztrakt, hanem reális" terrorfenyegetettséggel kell szembenéznie. Wolfgang Scha:uble belügyminiszter még határozottabban fogalmazott. Szerinte a történtek egyértelműen bizonyítják, hogy Németország a nemzetközi terrorista fenyegetés középpontjában áll. A belügyminiszter a hatóságokat az eddiginél is nagyobb éberségre szólította fel. Scha:uble úgy vélte: az ország terrorfenyegetettsége nemcsak Afganisztánban, de belföldön is egyre erősebb. Ezért szerinte a biztonsági intézkedések további szigorítására van szükség, mindenekelőtt a számítógépek interneten keresztül történő ellenőrzésére.