Fűnyíróval is disszidálnak a kubaiak
Május óta az amerikai parti őrség egyre több kubai csónakos menekülőt fog el, akik ingatag járműveikkel a nyugodt nyári vizeken. Az amerikai határőrség is egyre nagyobb számban kerül szembe olyan kubaiakkal, akik az Egyesült Államok mexikói határán bukkannak fel.
© AP |
Az elmúlt kilenc hónapban 2819 kubai lépett partra Floridában, míg az előző 12 hónapban 3076 – közölte Zachary Mann, az amerikai vámőrség és határvédelem szóvivője. A floridai szorosban elfogott kubaiak száma még elmarad a tavalyitól, de valószínűleg túl fogja szárnyalni az akkori 2810-et az amerikai parti őrség szerint.
Ez a legmagasabb szám az 1994-es kiözönlés óta, amikor a parti őrség több mint 35 ezer embert tartóztatott fel, akik különféle tutajokon hagyták el Kubát, mert Fidel Castro rövid ideig kinyitotta az ajtót előttük.
A parti őrség adatai szerint tavaly kevesebb kubai hagyta el a szigetországot, miután a betegeskedő Castro átadta a hatalmat öccsének Raúlnak. Ennek oka lehetett az akkori fokozott partvédelem, vagy pedig az, hogy a potenciális emigránsok arra vártak, hogy változás lesz Kubában a négy évtizedes kommunista uralom után. Ez egyelőre nem történt meg.
Kikerülendő az amerikai parti őrséget, sok kubai csónakos megpróbál a Mexikói-öblön keresztül távozni motorcsónakokon a 210 kilométerre lévő mexikói Yucatán-félszigetre. Egyesek délre mennek a Kajmán-szigetek és Közép-Amerika felé. Onnan északra tartanak a jól kitaposott migráns utakon az amerikai-mexikói határra. Más országok illegális bevándorlóitól eltérően a kubaiak jelentkezhetnek a szárazföldi határállomásokon, és automatikusan megkapják a politikai menedékjogot az Egyesült Államokban.
Az Egyesült Államokba illegálisan emigráló kubaiak 89 százaléka a szárazföldi határon át lép be. Tavaly október óta 9296 kubai lépett be az Egyesült Államok területére szárazföldi határállomáson keresztül. Az előző 12 hónapban ez a szám 8677 volt, egy évvel korábban 7281.