2007. augusztus. 11. 17:27 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 11. 17:32 Világ

Koszovó: kétséges kompromisszum

A koszovói székvárosban, Pristinában folytatták szombaton Koszovó jövőjéről szóló tárgyalásaikat a kérdésben közvetítő nagyhatalmak megbízottai.

Az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Oroszország alkotta úgynevezett kontaktcsoport által kinevezett hármas - az EU-országokat képviselő Wolfgang Ischinger német, Frank Wisner amerikai és Alekszandr Bocan-Harcsenko orosz diplomata - először Agim Ceku koszovói miniszterelnökkel, utána Fatmir Sejdiu államfővel, s végül a Belgráddal tárgyaló teljes koszovói csoporttal folytatott megbeszélést.

A kontaktcsoport képviselői pénteken Belgrádban jártak, ahol Boris Tadic államfővel, Vojislav Kostunica miniszterelnökkel, Vuk Jeremic külügyminiszterrel, s Slobodan Samardziccsal, a Koszovó ügyeivel megbízott miniszterrel tárgyaltak.

A megbeszélés tényleges tartalmáról még mindig csak találgatni lehet a résztvevők célozgatásai alapján. Úgy tűnik, hogy a Koszovónak nemzetközi ellenőrzés alatt megvalósuló függetlenséget ígérő úgynevezett Ahtisaari-terv, amelyet szerb részről mereven elutasítottak, már nem az egyetlen megoldási lehetőség, de hogy rajta kívül mi van még, azt egyelőre nem lehet tudni.

Koszovói részről ugyanakkor változatlanul állítják - s közvetlenül a diplomatahármas látogatása előtt is megerősítették -, hogy kevesebbről, mint a Szerbiától elszakadni akaró tartomány függetlensége, nem hajlandók tárgyalni.

Erősen kétséges tehát, sikerül-e elérniük a nemzetközi közvetítőknek azt, hogy - mint Frank Wisner amerikai főmegbízott Belgrádban megfogalmazta - a szerbeket és az albánokat elvezessék egy mindkettőjük számára elfogadható kompromisszumhoz.
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.