2007. július. 26. 15:58 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 26. 15:54 Világ

Abbász egy éven belül békét szeretne köti Izraellel

Mahmúd Abbász palesztin elnök reményét fejezte ki csütörtökön, hogy egy éven belül sikerül megkötni Izraellel a végleges békemegállapodást.

Rámalláhi elnöki hivatalában, kérdésre felelve beszélt erről újságíróknak. A Maariv című izraeli lap csütörtöki száma közölte a palesztin elnök egy nyilatkozatát, azzal kapcsolatban tettek fel neki kérdést a tudósítók. Az izraeli lapban közölt Abbász-nyilatkozat szerint a palesztin vezető magától George Bush amerikai elnöktől hallotta, hogy a washingtoni kormány egy éven belül tető alá szeretne hozni egy izraeli-palesztin békeegyezséget, még mielőtt (2008-ban) lejár Bush elnöki megbízatása.

Abbász kijelentette rámalláhi nyilatkozatában, hogy maga is bízik az amerikai közvetítés sikerében, és szerinte is lehetséges, hogy egy éven belül megszületik a végleges izraeli-palesztin békeegyezség.

Abbász újra sürgette Marván Bargúti Izraelben bebörtönzött Fatah-vezető szabadon bocsátását. A Maarivnak adott nyilatkozatában azt mondta, hogy minden találkozójuk alkalmával felszólítja Ehud Olmert izraeli kormányfőt erre a lépésre. A Maariv szerint Abbász "politikai örökösének" nevezte Bargútit a lap munkatársával folytatott beszélgetésében.

2002 áprilisában vette őrizetbe Bargútit az izraeli hadsereg azzal a váddal, hogy szerepe volt izraeliek ellen elkövetett gyilkos merényletekben. A Mahmúd Abbász vezette Fatah szervezet roppant népszerű politikusa már elfogásakor képviselő volt a palesztin parlamentben, és forma szerint azóta is tagja a törvényhozó testületnek.

Néhány izraeli politikus is szorgalmazza Bargúti szabadon bocsátását, úgy érvelve, hogy a népszerű vezető kiszabadulása erősítené a zsidó állammal való megegyezésre hajlamos Fatah szervezet pozícióit a palesztin belpolitikában, következésképpen gyengítené a Fatah fő riválisát, az Izrael állam elismerésére nem hajlandó iszlamista Hamász szervezetet.

Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.