2007. július. 15. 12:23 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 15. 12:21 Világ

Bagdad: "Ha az amerikaiak távozni akarnak, mehetnek"

Szombati sajtóértekezletén Nouri al-Maliki iraki kormányfő meglepő bejelentést tett: az iraki csapatok elég erősek már, s az amerikaiak távozhatnak, ha ezt akarják. Maliki jelezte: kormányának időre és komoly erőfeszítésekre van szüksége, hogy az amerikaiak által szorgalmazott politikai reformokat véghez vigye.

Nouri al-Maliki sajtóértekezlete. Mehetnek.
© AP
A sajtóértekezletre azután került sor, hogy csütörtökön a demokrata többségű washingtoni képviselőház felszólított az amerikai csapatok tavaszig történő kivonására Irakból. Néhány órával korábban a Fehér Ház jelentést tett közzé, amely megállapítja: az iraki kormánytól várt előrehaladás vegyes képet mutat, számos ígéretével Bagdad adós maradt. Washingtonban megütközést keltett, hogy a súlyos helyzet ellenére az iraki parlament tagjai augusztusban egy hónapos vakációra mennek. "Miközben amerikai katonák áldozzák fel életüket, a bagdadi honatyák elvonulnak, ahelyett, hogy fontos reformokat vitatnának meg" - fejezték ki nemtetszésüket a washingtoni képviselőház tagjai. Maliki sajtóértekezletén nem tulajdonított nagyobb jelentőséget a Fehér Ház által kiadott jelentés negatív tartalmának. Mint mondta, kormánya nem stabil politikai környezetben dolgozik, hanem óriási kihívások árnyékában. A kormányra biztonsági, politikai, gazdasági oldalról egyaránt nyomás nehezedik, emellett regionális és nemzetközi szinten egyaránt beavatkoznak Irak belügyeibe. Ha szükséges, rendőrségünk és hadseregünk be tudja tölteni azt az űrt, amit a koalíciós erők távozásuk esetén hagynnának maguk után, jelentette ki a kormányfő.

Maliki egyik főtanácsadója, a síta Hasszán al-Szuneid ugyanakkor bírálta Amerikát, amiért kisérleti laboratóriumnak használják Irakot, és zavart kelt, amikor Bagdadot az emberi jogok megsértésével vádolja. Kifogásolta, hogy az amerikaiak felfegyverzett szunnita csoportok felé próbálnak baráti gezstusokat tenni, megnyerni őket az al-Kaida elleni harchoz. Ezek gyilkosok, tette hozzá, és utal arra, hogy a kormányfőnek gondjai vannak az amerikai főparancsnokkal, David Petraeus-szal, akinek talán sikerül összefogást teremteni az al Kaida elleni harcban az eddig szembenálló iraki fegyveres csoportok között. De ez egy állig felfegyverzett társadalmat eredményez akkor, amikor az amerikaiak majd távoznak - mondta.
Hirdetés