Palesztin zászlóba csavarták a kiszabadult újságírót
Iszmáil Haníje volt palesztin kormányfővel közösen tartott gázai sajtókonferencián mondott köszönetet a Hamász radikális palesztin szervezetnek kiszabadulásáért szerdán reggel Alan Johnston, a BBC tudósítója, akit közel négy hónapig tartottak fogságban palesztin fegyveresek.
„A Hamász által gyakorolt nyomás nélkül valószínűleg még sokáig lettem volna abban a sötét szobában” – jelentette ki a sápadt, lefogyott Johnston, aki „nagy megkönnyebbülésének” adott hangot. Fogva tartásával kapcsolatban elmondta, hogy nem kínozták, bár enni keveset kapott, de fogsága első két hetét leszámítva hallgathatta a BBC adásait.
Haníje az újságírók előtt két ajándékot adott át a brit újságírónak: egy palesztin zászlót, amelybe beburkolta Johnstont, valamint egy dobozt, amelyre a jeruzsálemi al-Aksza mecset képét vésték. A volt túsz mindazonáltal hamar kibontakozott a lobogóból.
„A Gázai övezetben működő palesztin kormány komoly szándéka biztonságot teremteni és stabilitást biztosítani a területen belül. Biztonságot akarunk Ciszjordániában és Jeruzsálemben is" – hangsúlyozta Haníje. A volt kormányfő, aki nem ismeri el Szalám Fajjád vezette palesztin szükségkormányt, reményét fejezte ki, hogy hamarosan megállapodás születhet az ugyancsak a Gázai övezetben tavaly június 25. óta fogva tartott Gilád Salit izraeli tizedes ügyében is, ennek nyomán szabadon engedhetik az Izraelben bebörtönzött palesztinokat. Haníje szerint Johnston "a palesztin nép barátja, aki ellenzi a megszállást".
Alan Johnston a sajtókonferencia után brit diplomaták társaságában Jeruzsálembe utazott.
Az izraeli kormány is üdvözölte a brit újságíró kiszabadulását. Miri Ejszin kormányszóvivő ennek kapcsán ugyancsak reményének adott hangot Salit kiszabadulásával kapcsolatban, de, "az ügy rendkívüli érzékenységére való tekintettel", nem nyilatkozott az esetleges kapcsolatfelvételekről. Más, névtelenséget kérő izraeli illetékesek viszont úgy értékelték Johnston kiszabadulását, hogy az eset megmutatta: a Hamász képes rendet tartani a Gázai övezetben.
A BBC örömmel és megkönnyebbüléssel fogadta a hírt, és köszönetet mondott mindazoknak, akik segítették a tudósító kiszabadulását. "Örülünk és nagyon megkönnyebbültünk, hogy kollégánk és barátunk visszanyerte szabadságát. Csodálatos hír ez a családjának és a barátainak" – írta a brit társaság közleményében.