Brown: al-Kaida jellegű a fenyegetettség Nagy-Britanniában
A brit miniszterelnök szerint az al-Kaida terrorhálózatra vall a Nagy-Britanniát jelenleg fenyegető terrorveszély. Eközben Glasgowban több helyen házkutatásokat tartott a rendőrség a tegnapi reptéri robbantási kísérlet elkövetői után kutatva.
A lángoló terepjáró a reptérre hajt © AP |
Lord John Stevens, a Scotland Yard volt főparancsnoka, Brown terrorellenes főtanácsadója a legnagyobb vasárnapi brit tömeglapban, a News of the Worldben azt írta: az al-Kaida a Bagdadban és Baliban alkalmazott módszereit importálta Nagy-Britanniába.
Négy gyanúsított már rendőrkézen van, egy ötödiket pedig rendőri őrizet alá helyeztek egy glasgowi kórházban –írja az AP hírügynökség. A négy férfit azzal gyanusítják, hogy ők hajtottak be szombaton a Glasgow nemzetközi repülőterére egy lángoló terepjáróval, valamint közük lehet a két londoni autórobbantási merénylet kísérlethez is.
A brit rendőrség több házat átkutatott Glasgow közelében a skóciai nagyváros repülőtere ellen megkísérelt terrortámadás és két meghiúsított londoni merényletkísérlet nyomán.
A rendőrök Glasgow Renfrewshire nevű elővárosában végeztek házkutatásokat - közölte a helyi rendőrség szóvivője, hozzátéve, hogy a nyomozás sikere érdekében nem közölhet részleteket. Eddig négy gyanúsítottat vettek őrizetbe Nagy-Britanniában a meghiúsított glasgow-i és londoni merényletkísérletek nyomán.
A brit főváros rendőrei a szokásosnál jóval gyakrabban igazoltatnak és kérdeznek majd ki embereket a nap folyamán, sőt motozásra is fel vannak hatalmazva, ha gyanúsnak találnak valakit.
Gordon Brown kormányfő megértést kért a lakosságtól, és a lehető legnagyobb éberségre intette honfitársait. Különleges védelmet kap a nap folyamán a wimbledoni tenisztorna és az a koncert, amelyet a tíz évvel ezelőtt, autószerencsétlenségben elhunyt Diana hercegnő emlékére rendeznek. Az utóbbit az elhunyt két fia, Vilmos és Harry herceg szervezi, helyszíne az új Wembley-stadion.
Tízezreket várnak a rendezvényre, amelyen számos pop- és rocksztár lép fel. A reptereken és pályaudvarokon bevezetett szigorított biztonsági intézkedések miatt késésekkel kell számolni, az sem zárható ki, hogy egyes járatok kiesnek - közölték brit illetékesek.
A pénteki londoni és a szombati glasgow-i merényletkísérletek után a brit kormány a legmagasabb, "kritikus" szintre emelte a terrorfenyegetettség hivatalosan megállapított szintjét az eddig érvényben volt második legmagasabb, "súlyos" fokozatról. A "kritikus" szint meghatározása szerint az országot "azonnali" nagyszabású terrormerényletek fenyegetik, és a hatóságok e készültségi fokozat alapján kiszélesített ellenőrzési, illetve közlekedéskorlátozó jogokat kapnak.
A BAA, a legnagyobb brit repülőtér-üzemeltető cég közleményben figyelmeztette az utazókat, hogy a légikikötők utascsarnokainak megközelíthetősége gépjárművekkel "rendkívül korlátozott", és súlyos késésekkel számolhatnak, akik autóval mennek ki a repülőterekre. A szigorítások értelmében járművel gyakorlatilag annyi időre sem lehet odaállni a terminálok épületei elé, ameddig az utazók az autóból kiszállnak.
Az MTI által még a pénteki londoni merényletkísérletek után megkérdezett egyik vezető londoni szakértő szintén a bagdadi robbantásokhoz hasonlította a brit fővárosban aznap megakadályozott támadási kísérleteket. Paul Beaver, a Beaver and Westminster független londoni stratégiai és biztonságpolitikai kutatóintézet igazgatója, az alsóház védelmi bizottságának tanácsadója azt mondta: a módszer "nagyon is importnak tűnik", ugyanis az iraki merényleteket végrehajtó csoportok használnak ilyen összetételű pokolgépeket.
Lord Stevens vasárnapi írása szerint a Londonban alkalmazott "trükk", vagyis az, hogy az első robbantást nem sokkal később második is követte volna, amelynek célpontja a menekülő tömeg, "betűről betűre" az al-Kaida módszere.
Stevens szerint - jóllehet erre nehéz bizonyítékokat találni - egyre erősebb a gyanú, hogy az al-Kaida valószínűleg brit születésű műveleti aktivistái Irakból és a "hagyományos" afganisztáni kiképző táborokból visszatérve irányítanak és befolyásolnak nagy-britanniai csoportokat. A toborzók most már nem elsősorban mecsetekben, hanem egyetemeken, ifjúsági klubokban, sőt börtönökben kutatnak "befolyásolható elmék" után.
© AP |
A Nagy-Britanniát tíz éven keresztül kormányzó Tony Blair szerdán elvállalta a közel-keleti kvartett - az EU, az ENSZ, az Egyesült Államok és Oroszország - térségi különbízottjának tisztségét.
"Nem jó a megítélése, és nincs jó híre a térségben" - mondta Blairről Mohammed Ali Hoszeini iráni külügyi szóvivő sajtótájékoztatóján.
"Nem jó választás a közel-keleti megbízott posztra, nem lesz képes pozitívan befolyásolni a közel-keleti eseményeket" - tette hozzá. A leköszönt miniszterelnök közel-keleti népszerűtlenségének oka, hogy George Bush amerikai elnök leghűségesebb szövetségese volt Irak lerohanásában.
A szóvivő ugyanakkor kedvezően nyilatkozott Blair utódjáról, és reményét fejezte ki, hogy Gordon Brown kormányzása alatt javulhat Irán és Nagy-Britannia viszonya. A két ország kapcsolatát az utóbbi hónapokban Salman Rushdie indiai származású brit író lovaggá ütése, illetve 15 brit tengerész Teheránban történt fogva tartása tette feszültté.