2007. június. 19. 08:09 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 19. 08:13 Világ

Kétoldalú egyezményt írt alá Gyurcsány és Fico

"Közös múlt, közös jövő - a közös projektek fényében" néven írt alá egyezményt hétfőn Pozsonyban Gyurcsány Ferenc és Robert Fico. A két kormányfő tavaly Visegrádon váratlanul elmaradt megbeszélését követően először tartott egymással kétoldalú találkozót, amelynek során a magyar miniszterelnök a Nyitrán megvert magyar diáklány, Malina Hedvig ügyét is felvetette.

A visegrádi találkozót annak idején Gyurcsány Ferenc azért mondta le, mert a tavaly augusztusi eredetű Malina-ügy és az utána sorozatosan bekövetkező szlovákiai magyarellenes atrocitások beárnyékolták a magyar-szlovák kapcsolatokat, illetve Robert Fico koalícióra lépett a magyarellenes hőzöngéseiről elhíresült Ján Slota Szlovák Nemzeti Pártjával (SNS).
 
A Gyurcsány Ferenccel aláírt egyezmény tizennégy pontjának egyike szerint reálisnak ígérkezik, hogy az Ipoly fölött - Szécsény és Petőháza, valamint Nógrádszakáll és Rárós között - belátható időn belül felépítenek két hidat. Valószínű, hogy sikerül végre elmozdítani a holtpontról a Miskolcot Kassával összekötő gyorsforgalmi autóút és a határátkelők infrastruktúrájának sok éve halódó ügyét is.

Az egyezmény szerint fél éven belül asztalhoz ül az alapszerződés végrehajtását felügyelő tizenegy vegyes bizottság mindegyike. Mindkét fél arra törekszik, hogy mielőbb megjelenjen a két ország történészeiből álló vegyes bizottság közös kiadványa, amely a politikai érdekektől mentesen, objektív történelmi tényeket rögzítve hivatott szólni a két nép és nemzet ezeréves együttéléséről.

Noha a sajtótájékoztatón nem esett szó a két ország kapcsolatát súlyosan beárnyékoló nyitrai magyar egyetemista, Malina Hedvig pokoljárásáról, Gyurcsány Ferenc az MTI megkeresésére elmondta: a találkozón - plenáris és kétoldalú szinten - ezt az ügyet is felvetette, hiszen Malina Hedvig ügye "olyan értelmezést kapott, hogy annak elsődlegesen emberjogi vonatkozásai miatt természetesnek tartom beszélni róla, és az is természetes, hogy az eset fejleményeit Magyarországon is figyelemmel kísérik.

A felek között nem esett szó a bősi erőműről született hágai ítélet végrehajtásával kapcsolatos kérdésekről. Fico szerint azért nem, mert ez jogi kérdés.

A kétoldalú találkozóra a visegrádi együttműködésben résztvevő országok pozsonyi csúcstalálkozója alkalmából került sor. A magyar, a szlovák, a lengyel és cseh kormányfő hitet tett az európai alkotmány elfogadásához vezető kompromisszumok és a schengeni határrendszer január elsejei életbeléptetése mellett.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. december. 19. 06:00

Magyar Péter: Lehet, hogy kamikaze kormány leszünk

Magyar Péter szerint a politika nem agysebészet, csak tisztességesen kell menedzselni az országot. Azt mondja, nincs benne bosszúvágy, de hatalomra jutása esetén leváltaná azt az ezer-kétezer embert, akik foglyul ejtették az országot, a tolvajoktól pedig visszavenné, amit loptak. Úgy látja, Orbánnak egyre keményebb eszközökhöz kell nyúlnia csapata egyben tartásához, ezért durva másfél évre számít a 2026-os választásokig. HVG-portré.