2007. június. 06. 08:16 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 06. 08:19 Világ

Vegyi fegyverekhez juthatnak az iraki terroristák

Fennáll a veszély, hogy kormányellenes iraki fegyveres csoportok előbb-utóbb vegyi fegyvert szereznek és vetnek be – figyelmeztette a világ közvéleményét az ENSZ Felügyeleti, Vizsgálati és Ellenőrzési Bizottsága (UNMOVIC).

Az 1999-ben létrehozott ENSZ-testület arra alapozza baljós feltételezését, hogy néhány iraki fegyveres csoport már alkalmazott mérgező anyagokat terrorcselekmények végrehajtásához. Jobbára klórt vetettek be, robbanószerkezettel kombinálva. A detonáció által szétszórt mérgező klór már számos ember halálát és százak sérülését okozta. Legalább tíz ilyen támadás történt már, és számos továbbit hiúsítottak meg az iraki biztonsági erők.

Ezek a tények világosan jelzik az ENSZ-bizottság szerint, hogy az iraki fegyveres csoportok keresik a mérgező anyagok fegyverként való alkalmazásának lehetőségét. Tekintve, hogy Iraknak jelentős vegyifegyvergyártó kapacitása és szakemberállománya maradt régebbről, könnyen elképzelhető, hogy e berendezések és szakismeretek egy része az erőszakcselekményeket elkövető fegyveres csoportok birtokába jut.

Azonkívül az iraki–iráni háborúból visszamaradt vegyi töltetű lövedékek közül is számos kallódhat minden nyilvántartás nélkül, kevéssé őrzött és ellenőrzött raktárakban – figyelmeztetett a veszélyre a testület a Biztonsági Tanács számára készített jelentésében, amely kedden került fel a bizottság honlapjára.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.