2007. május. 24. 09:31 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 24. 11:00 Világ

Észak-Korea ígérget és fél

Észak-Korea az Egyesült Államokat, Japánt és Dél-Koreát nevezte az ellene irányuló legnagyobb biztonsági fenyegetésnek, és ígéretet tett arra, hogy feladja nukleáris fegyverkezési programját, ha az említett országok leszerelik rá irányuló rakétáikat.

Phenjan a Dél-Kelet-Ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) Manilában rendezett regionális fórumára küldte el a térség biztonsági helyzetéről kialakított álláspontjának írásos kifejtését. Komor képet festett a dokumentumban Kelet-Ázsia biztonsági helyzetéről, de üdvözölte a Koreai-félsziget atommentesítését célzó hatoldalú tárgyalásokat, mint a béke felé tett első, kulcsfontosságú lépést.

Az amerikai hírügynökségnek csütörtökön birtokába jutott dokumentum szerint a Koreai-félsziget denuklearizálása nem csupán az észak-koreai atomprogram egyoldalú leszerelésén múlik, hanem az Észak-Korea köré telepített több mint ezer atomfegyvernek a leszerelésétől, valamint az Egyesült Államok Észak-Koreával szembeni ellenséges politikájának és nukleáris fenyegetésének feladásától is.

Phenjan álláspontja szerint "az amerikai, japán és dél-koreai fenyegetés miatt a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságnak nem volt más választása, mint nukleáris fegyverek birtoklása". "Nem lesz azonban szüksége egyetlen nukleáris fegyverre sem, ha eljön az idő, amikor normalizálódnak a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság és az Egyesült Államok kapcsolatai, és kiépül köztük a bizalom" - áll a jelentésben.

Észak-Korea szerint fontos végrehajtani a jongbjoni nukleáris reaktorának lezárásáról kötött februári megállapodást, és "tartózkodni kell azoktól a cselekedetektől, amelyek ezt akadályozzák". A dokumentum nem tér ki arra, hogy miért nem tartotta magát Phenjan az egy hónappal ezelőtt lejárt határidőhöz. Korábban azt hangsúlyozta, hogy addig nem zárja le a jongbjoni reaktort, amíg nem jut hozzá egy makaói bankban elhelyezett 25 millió dolláros pénzalapjához, amelyet a bank 2005-ben az Egyesült Államok követelésére befagyasztott.

A jelentés támadta az Egyesült Államokat Irak kapcsán is "egyoldalú inváziós politikájáért" és a katonai gépezetének erősítésére tett állandó erőfeszítései miatt, amelyek Phenjan szerint fenyegetik a világbékét. Japánt is ostorozta, mert "állandóan felveti japán állampolgárok múltbeli észak-koreai elrablását, hogy elterelje a figyelmet saját múltbeli háborús bűneiről és jelenlegi ázsiai hegemonisztikus álmairól". A dokumentum figyelmeztetett: ha Japán továbbra is felveti ezt az "abszurd" kérdést, el kell hagynia a hatoldalú tárgyalásokat.

Észak-Korea 2000 óta tagja az ASEAN regionális fórumának, de eddig még nem terjesztett elé egyetlen biztonsági értékelést sem, holott a többi tag - önkéntes alapon - minden évben benyújt ilyen tanulmányt. A fórum egyes illetékesei máris üdvözölték a gesztust, mondván: ez arra vall, hogy Észak-Korea kész hajlandó venni politikai vitákban.

Hirdetés