2007. április. 19. 14:18 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 19. 17:47 Világ

Basescu államfőt felfüggesztette a bukaresti parlament

A döntés kényelmes többséggel született meg, hiszen a román parlament képviselői és szenátorai 235 vokssal is felfüggeszthették volna Basescut. Végül azonban 322-en szavaztak az államfő elmozdítása mellett, 108-an ellene, míg tízen tartózkodtak.

A szavazás titkos volt, ezért nem lehet tudni, pontosan melyik pártok törvényhozói támogatták a felfüggesztésről szóló határozatot. Bukaresti megfigyelők valószínűnek tartják, hogy a kormányon lévő Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) honatyái közül is többen az ellenzékkel együtt voksoltak.     

A szavazást megelőző parlamenti vitán a  pártok szónokainak zöme élesen bírálta Basescut. Mircea Geoana, az államfő ellen irányuló procedúrát kezdeményező Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke beszédében ismét azzal vádolta az államfőt, hogy megsértette az alkotmányt, mert szerinte állami intézményeket használt fel az alkotmánybíróság tagjainak megzsarolása érdekében. Geoana ezzel arra az általa egy nappal korábban bemutatott papírra utalt, amelyet a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) aligazgatója írt. Szerinte ez bizonyítja, hogy Basescu kompromittáló információkat kért a SRI-től az alkotmánybíróság tagjairól. Ezt a vádat Traian Basescu, a SRI igazgatója és az alkotmánybíróság is cáfolta.

Ennek kapcsán a PNL frakcióvezetője, Crin Antonescu kijelentette: Basescu, cselekedetei és nyilatkozatai révén,
"veszélyt jelent a romániai demokráciára". Az ellenzéki Nagy-Románia Párt (PRM) és Konzervatív Párt (PC) vezérszónokai is élesen bírálták az államfőt, és felfüggesztése mellett érveltek.   

Markó Béla, az RMDSZ elnöke kifejtette: nem örülnek ugyan, hogy idáig fajult a romániai belpolitikai vita, de Basescu "többször is megsértette a játékszabályokat". Leszögezte: az RMDSZ nem érthet egyet azzal, hogy a parlament szerepét csökkentve, elnöki köztársasággá alakítsák Romániát. Aki a parlament szerepét vonja kétségbe, az a demokrácia alapintézményének fontosságát vitatja - hangsúlyozta.     

A jelentősebb politikai erők közül kivételt képezett a Basescut elnöki székbe juttató, április eleje óta ellenzékbe kényszerített Demokrata Párt (PD), amely ellenzi  az államfő ellen indított procedúrát. Vasile Blaga demokrata szenátor politikai leszámolásnak nevezte az államfő felfüggesztésére irányuló eljárást. Korábban Basescu visszaélésnek nevezte a felfüggesztését, mivel az alkotmánybíróság szerint nem sértette meg Románia alaptörvényét. Ezért előre bejelentette, hogy a számára kedvezőtlen kimenetelű parlamenti szavazás után "öt percen belül lemond".  A média értesülései szerint azonban megvárja, amíg hivatalosan is érvénybe lép a parlament döntése, ezért várhatóan csak negyvennyolc órán belül nyújtja be lemondását.

Hirdetés