Huszonnégyórás sztrájk kezdődött a francia közkórházakban
A francia közkórházakban dolgozó orvosok két szakszervezete, két aneszteziológus-szakszervezet és a sürgősségi ellátásban dolgozók egynapos országos sztrájkot kezdtek csütörtök este tiltakozásul az állami egészségügyben dolgozó sebészek újfajta jutalékrendszere ellen.
Az állami kórházak 24 órás sztrájkja várhatóan nem okoz fennakadást a betegek ellátásban, ugyanis a karjukon megkülönböztető jelzést viselő sztrájkoló orvosok is dolgoznak. A szervezők szerint az orvosok 70-80 százaléka vesz részt a megmozdulásban.
A szakszervezetek egy március 29-én közzétett kormányrendelet ellen tiltakoznak, melynek értelmében a sebészek juttatásának egy kiegészítő része ezentúl minőségi és mennyiségi kritériumok szerint havonta változhat. A nem egyénenként, hanem műtős egységenként megállapított bónusz elérheti a sebészek éves fizetésének 15 százalékát is.
Az intézkedés célja "vonzóbbá" tenni a betegek számára a közkórházi beavatkozásokat, ugyanis jelenleg a műtétek alig 30 százaléka történik az állami egészségügyben, a többit magánklinikákon végzik el. A francia állami kórházakat magába tömörítő Kórházszövetség és a sebészek három kisebbségi szakszervezete támogatja, hogy az orvosok fizetésének egy része bónuszrendszerben legyen megállapítható. Véleményük szerint ha az állami egészségügyben folytatódik a sebészet hanyatlása, a jelenleg mindenki számára egyformán hozzáférhető egészségügyi ellátás kerül veszélybe Franciaországban. A frissen végző sebészek 86 százaléka magánklinikákon helyezkedik el.
A tiltakozó szakszervezetek szerint viszont elfogadhatatlan az orvosok közti diszkrimináció és egy olyan bürokratikus intézkedés, amely az orvosok szakmai függetlenségét és státuszát fenyegeti. Philippe Bas egészségügyi miniszter egy korábbi interjúban hangsúlyozta: az intézkedéssel az ellátás minőségét és az orvosok
munkáját jobban figyelembe véve kívánja a tárca vonzóbbá tenni az orvosi karriert az állami egészségügyben. Szerinte csak egy "kis pluszról" van szó, amelyet a kórházakban praktizáló orvosoknak ajánlanak. Először a sebészeknek, majd még ez év folyamán az aneszteziológusoknak is.